Egy jól megválasztott illat hozzájárul az életünk napos oldalához. Amikor viseljük, az illatot megérinti a szenvedélyünk és a folyamatosan fejlődő személyiségünk. Nem lehet azonban csak a szerencsés választásra hagyatkozni. Egy illatot tudni kell viselni.
Először is: fontos, hogy a női és férfi illat mindig ízléses legyen, és soha ne azért viseljük, hogy a számunkra kellemetlen szagokat elfedje. A tökéletes illatvarázs érdekében illesszük össze a felvitel helyét és az illat intenzitását az aktuális hangulatunkkal vagy társasági eseménnyel, amelyre épp készülünk. Más illatot válasszunk, ha munkahelyünkről van szó, és másat viseljünk esti összejövetelen. Nyáron érdemesebb a frissebb, télen a teltebb illatok után nyúlni. Vannak bizonyos elvek, amelyekkel a parfümök szerelmeseinek érdemes megismerkednük.
Ahhoz, hogy egy illat kibontakozhasson, melegre van szüksége. Az emberi testen vannak ilyen szempontból fontos pontok. Ezek az ún. pulzáló bőrterületek a kövekezők:
Vigyük fel az illatszert a bőr melegen pulzáló pontjaira még mielőtt felöltöznénk. A koncentráltabb parfümökkel óvatosan bánjunk, egy csepp is elég belőlük. A szórófejes illatokat kb. 30 cm távolságból fújjuk magunkra. Ne kenegessük el az illatkeveréket a bőrünkön, ne dörzsöljük meg a csuklónkat utána, hogy ne zavarjuk meg az illat harmóniáját. Különösen hatásos, ha az illat fürdés után bontakozik ki, amikor az egész testünk meleg, és az az érzésünk, hogy az illat minden egyes sejtünkbe beleissza magát.
Coco Chanel a legendás divattervező szerint a nő ott illatozzon, ahová csókot vár. Most biztos eszünkbe jut néhány jelenet különböző romantikus filmekből, amikor a férfi gyengéden megcsókolja a nő nyakát, és a finom illatától csaknem elalél. Nos, vegyünk fel egy szép ruhát rafinált dekoltázzsal, és vigyünk fel a bőrünkre egyetlen csepp (!) parfümöt. Ezt követően élvezzük a nekünk szentelt figyelmet...
Mennyi idő elteltével ismételjük meg a felvitelt? Az egyes illatfázisok – fej, szív, alap – életrekeléséhez el kell telnie bizonyos időnek. Az Eau de Toilette esetében ez rövidebb, az Eau de Parfum és parfüm esetében pedig hosszabb időről van szó. Ezenkívül a száraz bőr gyakoribb felvitelt igényel, illetve nyáron az illatok gyorsabban elillannak. Az adott körülményektől függően néhány óra elteltével ismét parfümözzük be magunkat. Kültéri viseletre praktikusabb a kisebb kiszerelésű vagy az újratölthető flakon.
A legbiztosabb, ha az illatszereket a bőrünkre visszük fel, ez lesz ugyanis az egyedi egyéni illatunk. A parfüm viszont ruházaton is viselhető, főleg ha természetes az anyaga. Az illat akár a következő mosásig is megmaradhat rajta. Ez csak akkor okozhat gondot, ha nagyon gyakran változtatunk illatot. Számoljunk azonban azzal, hogy az illatok kissé másképp hatnak a ruházaton, mint az emberi bőrön.
A pamutból vagy lenből készült ruhadarabokon viszont egyenesen ajánlott nyáron frissítő Eau de Toilette illatot használni, a melegben ugyanis a bőrről nagyon hamar elillan. A tűző napon érdemesebb a ruhánkon viselni az illatszereket, hogy elkerüljük a kellemetlen bőrirritációkat.
Semmiképp ne kockáztassuk meg egy erős parfüm használatát finomabb anyagon, mint pl. a selyem. Foltos lehet tőle, de tönkre is teheti. Van azonban erre is megoIdás: adjunk néhány csepp parfümöt a tusfürdőnkhöz, és mossuk ki vele a finom anyagú ruhadarabokat. Ruhásszekrényünkbe illatos vattakorongot vagy üres parfümös üveget is elhelyezhetünk.
Ha érzékibb hatást szeretnénk kelteni, használjunk illatszert a hajunkra is. Minden egyes hajdobással finom illattal ajándékozzuk meg így a környezetünket. Vigyázzunk azonban, hogy az illatszerekben található alkohol ne szárítsa ki a hajunkat. Egyes illatmárkák erre is gondolnak, és speciális hajpermeteket is kínálnak.
Hajkímélő illatos megoldás a néhány csepp parfümözött olaj, amely akkor is jól jön, ha a bőrünk nagyon száraz, érzékeny vagy bőrallergiánk van. Ilyenek például az olasz Frais Monde parfümözött olajok, amelyek nem tartalmaznak alkoholt, parabéneket, sem állati eredetű összetevőket.
Az egész test arányos illatosításával elérhetjük, hogy úgyszólván átjárjuk az illatot. Hogyan is tegyük ezt? Fújjunk fentről magunk elé néhányat a kedvenc illatunkból és lépjünk bele. A finom illatfelhő gondoskodik az izgalmas auráról. A dicséretözön garantált!
Az illatalkotások általában több tucatnyi illatanyagot, alkoholt és vizet tartalmaznak. Az alkoholnak rögtön két funkciója is van. Egyrészt arról gondoskodik, hogy az illatanyag felszívódjon a bőrön keresztül, másrészt, hogy áradjon a levegőben. Az illatösszetevők százalékos aránya az illatszer koncentrációját fejezi ki.
Az Extrême megjelölés általában erősebb illatkoncentrációra utal. Ezzel ellentétben a Légère egy könnyedebb illatforma. A parfümőrök olykor csak a koncentráción módosítanak, máskor pedig az illatösszetételt is megváltoztatják. Ha az erősebb illatokat kedveljük, ügyeljünk a megfelelő, mértékletes használatukra. Zárt irodahelyiségekben vagy tömegközlekedésen a használatuk nem javasolt.
Mi a határ? Hogyan ismerjük fel? Ha az erős illatokhoz vonzódunk, ezt a munkatársainkra nézve mindenképp érdemes tudnunk. Emeljük fel a karunkat, és így teszteljük az illat erősségét. Így megóvhatja az önnel egy helyiségben tartózkodó allergiával küzdő és érzékenyebb orrú munkatársakat a túl erős illattól. Bálba vagy estélyre hivatalos? Válassza az EdP illatot. Többórás autóútra készül munkatársával? Viseljen finomabb illattípusokat, mint pl. az EdT vagy az Eau de Fraiche.
Az illatok tartósságához mi is hozzájárulhatunk, mégpedig úgy, hogy az illatszer használatát megelőzően felviszünk a bőrünkre egy semleges illatú zsírosabb krémet. A nap folyamán pedig, ha víz éri a bőrünket, az illatösszetevőket nem mossa le. Az Eau de Toilette felvitelét érdemes 4-6 óránként megismételni. Az Eau de Parfum illatok és a parfümök még tovább megmaradnak a bőrön. Az illat tartósságát fokozza az is, ha azonos termékcsaládba tartozó vagy hasonló összetételű egyéb kozmetikumokat használunk – dezodor, tusfürdő, testápoló tej, stb. Ezzel hozzájárulunk az illat hatékony rétegződéséhez.
Bármilyen illatszert is használunk, számolnunk kell számos tényezővel, amelyek befolyásolják egy-egy illat természetes kicsengését a bőrünkön. Ilyen a pillanatnyi hangulatunk, a stressz-szintünk, a korunk, a kémiai összetételünk, a táplálkozási szokásaink, illetve hogy milyen gyógyszereket szedünk. A hagyma és a fokhagyma például bizonyítottan megbolygatja az illatösszetevők harmóniáját. Ha letisztult kicsengésű illatra vágyunk, ne zavarjuk meg aromás finomságokkal, hanem fogyasszunk inkább könnyebb ételeket, sok zöldséget és vizet.
Nyáron különösen igényt tartunk a friss illatokra, erős napon viszont óvatosan használjunk illatszereket. Ha mégis, a bőr kivörösödésére kerülhet sor. Ami leginkább kockázatot jelent, az a nagyobb mennyiségű bergamottolaj az összetételben. Hatására a bőr egyenetlen barna színt kap. Ezenkívül az illatszerekben található számos illatanyag és illóolaj napos időben vonzza a rovarokat, darazsakat és méheket. Akkor most hogyan tovább? Jó megoldás lehet, ha az illatszereket a bőrünk helyett a ruhánkra visszük fel.
Az illatszerek eredeti csomagolásban, kibontatlanul sokáig megőrzik hatékonyságukat. Felbontást követően viszont más a helyzet, féléven vagy egy éven belül el kellene használnunk. A legrövidebb ideig a könnyű citrusos illatok tartanak. Az üvegcsét tartsuk lehetőleg távol a nappali fénytől és 20 °C hőmérsékleten. Ha az illatszer bebarnul, és az üvegen szilárd lerakódást észlelünk, sajnos ki kell dobnunk. Ezt olykor a savasodás vagy sűrűsödés is jelzi. Nem érdemes tehát spórolni az illatszerekkel, érdemesebb újat választani a megannyi kedvező árú illatszer közül webshopunk kínálatában.