Először is egy kis elengedhetetlen elmélet. Mi is a haj funkciója? Történelmi tekintetben a hideg-meleg szigetelésére, illetve a fej és az agy túlhevülésének vagy ellenkezőleg, átfagyásának a megakadályozására szolgált. Nem kevésbé említésre méltó a fényvédelem, amelyet a haj biztosít. A fényes, élettelteli hajat a társadalom az egészség, a szépség és a személyes vonzerő bizonyítékának tekinti.
A legtöbb figyelmet a fejünkön található haj kapja (átlagosan százezer hajszál), az emberi testszőrzet viszont a szakállat, a szempillát, a szemöldököt és a testen található további, még a legfinomabb, szinte láthatatlan szőrzetet is magába foglalja (mindez kb. 5 millió szőrszálat tesz ki).
Maguk a szőrszálak a bőrben gyökereznek és a bőrfelszínen jelennek meg látható formában. A gyors megértéshez segítségünkre lesznek a hajszerkezeti alapfogalmak:
Hajtüsző – a tölcsér alakú mélyedés tartja a hajhagymát, amelyből nő a haj, 4 milliméterrel a bőr alatt található és magába foglalja a zsír- és izzadságmirigyeket, illetve az érellátást. Minden egyes hajszálnál van egy kis izom, amely kiegyenesíti, illetve faggyút nyom ki. A hajtüsző már a terhesség 5. hónapjában megjelenik.
Keratin – erős építő fehérje, amely a hajszerkezet kb. 80%-át teszik ki. Meghatározza a haj erősségét, terhelhetőségét és rugalmasságát. A sima haj több keratint tartalmaz. A göndör, nehezen kezelhető vagy festett haj kisimítható és regenerálható keratintartalmú termékekkel.
Melanin – a haj színéért felelős pigment. Ha nem termelődik, a haj megőszül.
Kutikula – a haj külső, nagyon erős védőrétege. Ellenáll a mechanikus hatásoknak és a napfénynek és vitális megjelenést kölcsönöz a hajnak.
Hajtő (kortex) – a haj fő része, rögtön a kutikula alatt helyezkedik el, keratinrostokból és pigmentszemcsékből áll.
Hajvelő (medulla) – a haj központi, tápláló része, amelyet a magas faggyútartalmú keratin termel.
Anagén – az első, a növekedési fázis. Átlagosan 3 évig tart és általában egészen a haj 90%-a található benne.
Katagén – a második, az átmeneti fázis. A haj nagyjából 3 hétig pihen.
Telogén – a harmadik, a nyugalmi fázis. A haj természetes hullása. Ez 2-4 hónapig tart, többnyire a haj 10%-át érinti, majd fokozatosan új, anagén fázisba lépő hajszálakra cserélődik.
Fontos tudatosítani, hogy a haj színe, ereje és formája adott. A leggyorsabban 16-24 éves korunkban nő a hajunk és a töredezett hajvégeket egyszerűen le kell vágni. Hajtüsző az élet során nem termelődik, inkább kevesebb lesz belőle. Minden ember átlagosan 50-100 hajszálat veszít naponta (androgén alopécia esetén ez 200 is lehet).
A haj állapotáról gondoskodhatunk fehérjén, egészséges zsírokon, gyümölcsön és zöldségen alapuló kiegyensúlyozott étrenddel. Érdemes figyelmet szentelni a mozgásnak, megfelelő folyadékbevitelnek, elegendő alvásnak és a stressz csökkentésének. A vitaminok közül a legfontosabb az A, D, H, C, E, B12; az ásványi anyagok közül pedig a cink és a vas.
A teljeskörű hajápolás elengedhetetlen részét képezik a modern hajerősítők. Érdemes kipróbálni pédául a következőket:
Az intenzív hajápoló szérumok és kúrák használata során jó, ha felvértezzük magunkat egy adag türelemmel, ugyanis a hajnövekedés fázisainak hatására (lásd feljebb) az eredmények akár negyedév elteltével is mutatkozhatnak. Ami jót tesz még a hajnak, az a házi, olajos hajpakolás vagy almaecetes leöblítés, ami energiával vértezi fel a hajat közvetlenül a hajszálban. Végül egy kis érdekesség: a hajnövekedést a szexuális izgalom is segíti.
Szépségenciklopédia: Hajápolás