Gyermek haj

A  finom gyermekhaj különleges bánásmódot érdemel. Megmutatjuk, hogyan ápoljuk a csecsemők és nagyobb gyermekek haját, milyen hajápolási termékeket érdemes használni, és milyen gyakori haj-, illetve fejbőrproblémákra keresnek az anyukák megoldást. Kisokosunkban megtalálja a válaszokat, és további információkkal gyarapodhat, ami a finom babahajat illeti. 

A gyermekhaj és a felnőtthaj közötti különbség

A babák haja már a születés előtt nőni kezd. Ez a megszületés előtt kihulló finom és nagyon vékony szálú, ún. lanugo. A  babák veleszületett szőrszálai a szempilla, a szemöldök és a haj. A lanugoval ellentétben pigmentáltak, ez alapján pedig felismerhető, hogy a gyermek sötétebb hajú lesz vagy szőkés. A hajszín viszont az első évek során még változhat.

Babahajápolás

Az első haj, amely a megszületést követően jelentkezik átmeneti típusú. A gyermek növekedése során ez a haj kihullik, helyére pedig új, erősebb nő. Körübelül egy év elteltével a babák hajszerkezete változásnak indul, és az eredtileg nagyon vékony szálú hajon jobban megtapadnak a szennyeződések, és itt jönnek képbe a megfelelő hajápolási termékek. 

Babahajápolás 

Más ápolást igényel a csecsemők haja, mint a hétéves gyermekeké. Az első hónapokban például nem javasolt babasamponok használata. Nézzük meg, milyen hajápolásra van szükség kor szerint.

Babahajápolás az első hónapokban

Az első hónapokban a csecsemőknek többnyire kevés hajuk van, amely finom és nem zsírosodik. Ilyenkor nincs szükség sampon használatára, elég vízzel leöblögetni. A kisbabák haját legfeljebb heti kétszer kellene megmosni, sampont pedig elég csak féléves kortól használni. Hajmosást követően finoman szárítsuk meg törülközővel, de ez ne legyen túl erős, nehogy megsértsük. Hajszárító használata egyáltalán nem ajánlott a kisbaba életének első hónapjaiban. 

  • a babahaj finom, kevés és nem igazán koszolódik
  • hetekig elég vízzel lemosni
  • a babahaj fésülhető baba hajkefével
Babahajápolás

Babahajápolás 6 hónapos kortól

Nagyjából hat hónap elteltével több hajuk kezd nőni a babáknak, ekkor kap szerepet a gyereksampon, amely nemcsak a hajat, de az érzékeny fejbőrt is ápolja. A gyereksamponok nem csípnek, ha a szembe kerülnek, és a hajat nagyon kíméletesen tisztítják.

  • a haj tovább nő és sűrűsödik
  • a koszolódás mértéke szerint nagyjából heti egyszer-kétszer javasolt a használata
  • gyengéd összetételű samponok használata javasolt
  • a babahaj fésülése gyengéd baba hajkefével történjen
Babahajápolás

Hajápolás 5-től 15 éves korig

Rövidebb haj esetén elég csak sampont használni, de soha ne mossuk meg a gyermekünk haját tusfürdővel, nehogy korpásodni kezdjen a haj. A hosszabb haj pedig samponon kívül kondicionálót is igényel. Félévente egyszer pedig érdemes terméket változtatni, felnőtt korban ugyanis nehezebben szokik hozzá a haj a termékek változtatásához. A haj gubancolódásának elkerülése érdekében a hajgumiról se feledkezzünk meg.

  • válasszunk jó minőségű sampont
  • hosszabb hajra használjunk kondicionálót
  • használjunk hajgumit a haj gubancolódásának elkerülése érdekében
Babahajápolás

Hajápolás 15-től 18 éves korig

Kamaszkorban gyakran találkozhatunk olyan problémákkal, mint például a zsíros haj. A hajmosás történjen szükség szerinti gyakorisággal, és olyan sampont válasszunk, amely megfelel a zsírosodás mértékének. Érdemes alkalmazni egy hajöblítést kamillafőzettel vagy citromos vízzel egy fél citrom kifacsarásával. 

  • ha a haj jobban zsírosodik, szükség szerinti gyakorisággal mossuk meg
  • használjunk hajtípusunknak megfelelő sampont 
  • öblögesse a haját kamillafőzettel vagy citromos vízzel
Gyermek hajápolás

Samponok gyermekeknek

Tekintettel arra, hogy hajmosás során a szennyeződések, izzadtság, elhalt hámsejtek eltávolítása mellett a sampon a fejbőr érzékeny bőrét a külső környezeti tényezőktől óvó faggyútól is megszabadít, fontos jó minőségű gyereksampont választani. A gyerekek igényeire szabott samponok nem tartalmaznak irritáló összetevőket. Hajmosás során ne felejtsük el alaposan leöblíteni a keletkezett habot, a maradékai ugyanis irritálhatják a bőrt. 

Mi alapján válasszunk sampont?

Ahogyan már sejttettük, a gyermekhajat mindig gyereksamponnal mossuk, ugyanis a felnőtteknek készült samponoknak más a pH értéke, és így a haj dehidratálttá válhat. A megfelelő gyereksampon pedig bőrgyógyászatilag tesztelt, remek választásnak bizonyulnak például a csipke-, körömvirág-, bodza-, csalánkivonatot tartalmazó samponok. A világos gyermekhajat érdemes kamillás samponnal mosni, ugyanis szépen megtartja a haj színét. A jó minőségű samponok természetes olajokat is tartalmaznak, mint pl. a mandulaolaj vagy szezámolaj, hiszen jól hidratálják a hajat és könnyebbé teszik a kifésülését. 

2 az 1-ben sampon és hajbalzsam 300 ml
3 225 Ft
(10 750,00  Ft / 1 l)
KARÁCSONYI tippek KARÁCSONYI tippek
Hajkefe gyerekeknek a könnyű kifésülésért 1 db Változat Rainbow The Unicorn
3 455 Ft
(3 455,00  Ft / 1 db)
KARÁCSONYI tippek KARÁCSONYI tippek
Hajkefe gyerekeknek a könnyű kifésülésért 1 db Változat Unicorn Magic Print
3 730 Ft
(3 730,00  Ft / 1 db)
Nyugtató babasampon nagyon száraz és atópiás bőrre 150 ml
3 810 Ft
(25 400,00  Ft / 1 l)
Kompakt hajkefe 1 db Változat Pink Kitty
Nincs készleten

Samponkészítés otthon

Gyermeksampont otthon is megpróbálhatunk készíteni. Ilyen például a közkedvelt csalánsampon, hiszen elkészítése nagyon egyszerű. Szedjünk fiatal csalánt virág nélkül, tegyük egy vízzel teli edénybe és főzzük három órán át. Az utolsó negyven percben pedig főzzük magasabb hőfokon fedő nélkül, hogy a víz részben elpárologjon. A csalánfőzetet hagyjuk pihenni a benne lévő csalánnal együtt egészen másnapig szobahőmérsékleten. Az így kapott főzettel könnyen megmosható a gyermekek haja, viszont vigyázni kell, hogy a z otthon készítésű sampon ne menjen a szemükbe.  

Hogyan vágjuk le gyermekünk haját?

Ha eltakarja a gyermek szemét a haja, levághatjuk neki. Ha pedig ennyire nem bízunk magunkban, a megoldás a fodrász keze. Ideális esetben olyan szalont választunk, amelyben gyermekek hajvágására specializálódtak, ugyanis arra is gondot fordítanak, hogy a gyermek ne féljen, de ne is unatkozzon és könnyebben együttműködjön a fodrásszal. Kétéves korig nem ajánlott hajnyírógéppel hajat vágni, mivel a gyermek fejbőre túl finom és könnyen megsérül. 

Haj- és fejbőrproblémák gyermekeknél

Egyes csecsemőknél, különösen az első hetekben, haj- és fejbőrproblémák üthetik fel a fejüket. Nézzük, melyek azok, amelyekkel az anyukák leggyakrabban küzdenek. 

Szeboroikus pikkelysömör

Vannak csecsemők, amelyeknek az első hetekben apró pikkelyek jelennek meg a bőrükön. Ezt szeboroikus pikkelysömörnek nevezzük. Ismertetőjegyei a fejbőr egy részén vagy a homlok fölött mutatkozó fehér, sárga, barna pikkelyek. Ezek a pikkelyek lehetnek zsírosak vagy szárazak. Aggodalomra viszont semmi ok, viszont mindig javasolt felkeresni vele a gyermekorvost. Általában elég bekenegetni a hajacskát jó minőségű szűzolajjal, majd babafésűvel átfésülni. Egyes orvosok viszont épp az ellenkezőjét tanácsolják, hogy hagyjuk a bőrt nyugodtan, ne tegyünk rá semmit.

Gubancolódó haj

Egyes anyukáknak a gubancolódó hajjal is meg kell küzdeniük, ez leginkább a világosabb hajú gyerekeket érinti, akiknek az első években nagyon finom típusú a hajuk. Ez esetben samponon kívül gyermek hajkondcionálókat is használhat, amelyeknek köszönhetően a haj könnyebben kifésülhető.  

TIPP: Revlon Professional nem kiöblítendő hajkondicionáló

Örülne, ha gyermekei alig várnák az esti fürdést? Adja meg nekik ezt az örömet a Revlon Professional nem kiöblítendő hajkondicionálónak köszönhetően, amellyel a gyermekek haja könnyen kifésülhető lesz, és amely megakadályozza a haj töredezését és gubancolódását, ráadásul az illata is nagyon finom. 

TIPP: Tangle Teezer fésűk és hajkefék a könnyű kifésülésért

A gyermekhaj könnyen és kíméletesen kifésülhető a Tangle Teezer termékekkel. Ezek a hajkefék és fésűk speciális kialakítású fogakkal büszkélkedhetnek, amelyek könnyen kifésülik a száraz és vizes hajat egyaránt. A hajkefe jól illeszkedik a kézbe és szépen is néz ki.

További érdekességek a hajról:

Szállítás:
Fizetés:
Tanúsítványok:
Made with by PragueBest