Ha ragyogóan fénylő, táplált és hidratált haj a cél, hajápolási felszerelésünkből nem hiányozhatnak a hajápoló olajok. Választhatunk illóolajokat is, amelyeket azonban mindenképp fel kell oldani alapolajban. Vegyük szemügyre az egyes illóolajokat és a hatásaikat.
Az illóolajok különböző, egyedi hatású növényből nyert olajok. Hatásuknak és a mellékhatások tekintetében viszonylag alacsony kockázatnak köszönhetően hosszabb ideig is használják az alternatív és keleti gyógyászatban. Az illóolajok az illatukról ismertek, de vegyi tulajdonságaik is jellegzetesek, hiszen jótékony hatással vannak a testre és a hajra egyaránt. Ezeket az olajokat mindig kötelező egy adott alapolajban elkeverni. Melyek a haj számára előnyös illóolajok?
A rozmaringnak csodás illata van és képes finom ízt adni egyes ételeknek. A rozmaring illóolajnak viszont az az előnye, hogy jó hatással van a hajnövekedésre és erősíti a hajat.
Keverjünk el néhány csepp illóolajat kókuszolajjal vagy olívaolajjal, majd a kapott keveréket vigyük fel a fejbőrre és hagyjuk hatni legalább 10 percig. Végül alaposan mossuk meg samponnal a hajunkat. Ideális, ha a rozmaring illóolajos keveréket legalább heti kétszer alkalmazzuk.
A hajnövekedést a levendula illóolaj is segíti. Egy egereken végzett tudományos kísérlet alapján ez az olaj képes gyorsítani a szőrnövekedés folyamatát, és hasonló hatása van az emberi hajra is. További előnye, hogy antibakteriális és antimikrobiális tulajdonságokkal bír, valamint jó hatással van a bőrre.
Keverjünk el néhány csepp levendulaolajat három evőkanál alapolajjal, és vigyük fel a fejbőrre. Hagyjuk hatni legalább 10 percig, majd alaposan mossunk hajat samponnal. Ez a keverék heti többször is használható.
Ha zsíros hajjal küzdünk, ne kerülje el a figyelmünket a kakukkfű illóolaj, viszont nem csupán a zsíros hajra alkalmas, egyaránt használható a hajnövekedés segítésére. A kakukkfű ugyanis javítja a fejbőr vérkeringését, a hajszálakba juttatja a szükséges tápanyagokat, ez pedig elengedhetetlen az egészséges hajnövekedéshez.
Tekintettel arra, hogy a kakukkfű illóolaj nagyon erős, legfeljebb két cseppet keverjünk el belőle két evőkanál alapolajjal. Hagyjuk hatni 10 percig, majd öblítsük le samponnal.
A zsálya illóolaj is segíti a hajnövekedést, ráadásul megakadályozza a hajhullást és megszabadítja a hajat a túlzott faggyú- és korpatermeléstől. Az illóolaj antibakteriális és antioxidáns hatásainak köszönhetően a ritkuló és az elgyengült hajra is jó hatással van.
Keverjünk három csepp zsálya illóolajat a hajkondicionálónkba vagy egy tetszőleges evőkanálnyi alapolajba, és hagyjuk hatni legalább 10 percig. A zsálya illóolajat ideális esetben legalább heti kétszer alkalmazzuk.
A borsmenta illóolaj száraz és zsíros hajra egyaránt remekel. Csökkenti a fejbőr enyhe irritáltságát és a fokozott faggyútermelést, aminek köszönhetően a korpásodást is megakadályozza. Nem utolsósorban életet lehel a hajba és segíti a növekedését.
Keverjünk el két csepp borsmenta illóolajat egy tetszőleges alapolajban. Masszírozzuk a kapott keveréket a fejbőrünkbe, hagyjuk hatni 5 percig, majd végül mossunk hajat samponnal és kondicionálóval.
A citromfű illóolajnak nemcsak finom illata van, de a haj egészségére gyakorolt hatásáért is ismert, ugyanis stimulálja a hajszálakat és preventív hatással van rá hajhullás tekintetében. Használatát követően a haj fényes, friss, ráadásul finom citrus illatú lesz. Egy 2015-ben kivitelezett kísérlet kimutatta, hogy egy hétig használva a fejbőrön a citromfű csökkenti a korpásodást.
Ez az olaj napi használatra is alkalmas. Keverjünk néhány cseppet a kedvenc samponunkhoz vagy kondicionálónkhoz, és masszírozzuk a fejbőrünkbe.
A cédrusfa illóolaj jótékony hatással van a hajhullásra. Segít stimulálni a hajszálakat és serkenti a fejbőr vérkeringését. Kutatások szerint a cédrusfából nyert olaj a hajnövekedést akár hihetetlen 44%-kal is növeli, ezenkívül pedig eltávolítja a korpát és antibakteriális tulajdonságokkal is bír.
Néhány csepp olajat keverjünk el két evőkanál alapolajban, ezt masszírozzuk a fejbőrbe, hagyjuk hatni 10-15 percig, végül pedig öblítsük le a hajunkat.
A teafa illóolaj vagy teafaolaj a szépségipar világszerte közkedvelt olaja. Segít a faggyúszabályozásban és tisztítja a hajat. Erős gyulladásgátló hatással bír, aminek köszönhetően igencsak közkedvelt megoldás, ha a fejbőr problémáiról van szó. Gyakran van jelen samponokban és hajkondicionálókban, mivel jól elbánik a korpával és serkenti a fejbőr vérkeringését. Antiszeptikus, gombaölő, antibakteriális, antioxidáns és gyulladásgátló hatásának köszönhetően a haj tiszta és egészséges megjelenésű lesz.
Keverjünk el két evőkanál alapolajban tíz csepp teafaolajat. Egy edényben melegítsük meg a keveréket, majd vigyük fel a teljes hajhosszra. Ezt követően a hajunkat csavarjuk nejlonzacskóba és törülközőbe. A keveréket hagyjuk hatni 20 percig, majd alaposan mossunk hajat samponnal. Ezzel a meleg olajjal legfeljebb heti háromszor kényeztessük a hajunkat. Arra kell azonban ügyelni, hogy az olajkeveréket ne hevítsük túl magas hőmérsékletre, mivel veszthet a benne lévő tápanyagokból.
A zsíros haj igényeire szabott megoldás a citromfű illóolaj, amely megszabadítja a hajat a felesleges faggyútól, zsíros korpától és a fejbőrön lévő pattanásoktól. A citromfű illóolaj antiszeptikus és antimikrobiális tulajdonságokkal bír, így segíti a hajnövekedést. Említésre méltó az a tény is, hogy a citromfű illóolaj jó megoldásnak bizonyul a fejtetű eltüntetésére.
Az alapolajok más anyagokkal, pl. illóolajokkal ötvözhető olajok. A neve is hordozza, hogy a szépségipari termékek alapösszetevőjeként szolgál, legyen szó akár hajápoló, akár bőrápoló termékekről. Számos alapolaj áll a rendelkezésünkre, különböző állagúak, sűrűségűek, illetve más-más a hatásuk.
A mandula- és kókuszolaj világszerte a nők kedvence. Nem csoda, hiszen mindkét olaj jól illeszkedik a test- és arcápolásba, valamint hajápolásba is. A kókuszolajból és a mandulaolajból könnyen kézíthető tápláló hajpakolás, és belekeverhetünk illóolajokat is, amelyek még szebbé tudják tenni a hajat.
Az olívaolaj jótékony zsírsavakat és növényi szterolokat tartalmaz, így alapolajként is használhatjuk masszázsolajokhoz, de arctisztításra és nem utolsósorban hajápolásra is alkalmas. A legideálisabb az extra szűz olívaolaj.
Az argánolaj joggal nevezhető folyékony aranynak, hiszen kapásból számos kiváló hajra gyakorolt hatása említhető. Visszaadja a hajnak a természetes vitalitását és fényét, táplálja a hajtöveket, serkenti a fejbőr vérkeringését, amivel hozzájárul a hajszerkezet javításához, ezenkívül mélyen hidratálja a hajat és bársonyosan puha tapintásúvá teszi. A fejbőr problémáira is jó megoldást kínál.
Egy másik népszerű alapolaj a jojobaolaj. Puhává és fényessé teszi a hajat, valamint bevonja a töredezett hajvégeket, így természetes szilikonként hat. Nagyszerű hatással van a fejbőrre is, segíti a hajnövekedést és hajpakolásként is alkalmazható az egész hajhosszra vagy célzottan csak a hajvégekre. A jojobaolaj azon nők számára a legértékesebb, akik szálló hajjal küzdenek, mivel ennek az olajnak hajsimító hatása is van és megkönnyíti a haj kifésülését.
A ricinusolaj javítja a haj minőségét és erősit a hajat. Csökkenti a korpásodás, töredezett hajvégek és hajkárosodás kialakulásának kockázatát ricinussav tartalmának köszönhetően, amely segít elérni a fejbőr megfelelő pH-értékét.
Szépségenciklopédia: Hajápolás