Az első hajfestést bizonyító emlékek több mint 5000 évvel ezelőttről származnak. Mondhatnánk, hogy a nőket és férfiakat világszerte emberemlékezet óta foglalkoztatja a hőn áhított hajszín elérése. Mik a lehetőségeink hajfestés terén? Milyen előnyökkel bírnak a tartós hajfestékek és a hajszínező termékek?
Ha meg szeretnénk változtatni a hajunk színét, rögtön jó néhány lehetőség tárul elénk. Befesthetjük a közkedvelt tartós hajfestékekkel, de használhatunk hajszínezőket is vagy éppen kimosható hajszínezőket. Nézzük meg közelebről az egyes típusokat.
A tartós hajfestékek hosszan tartó hatást ígérnek, a haj sötétítésére és szőkítésére egyaránt használhatóak. Hogyan is működik ez? A hajfestéket elkeverjük a színelőhívóval, amely aktiválja az adott színt. A hajfestés lényegében három lépésben történik. Az elsőben megnyílnak a hajszálak, a második lépésben a haj befogadja a színt, amely egy adott időn belül kifejti a hatását. Az utolsó lépés a hajmosás samponnal és kondicionálóval, hogy a hajszálak ismét bezárjanak, és ne kerüljön sor színvesztésre.
A tartós hajfestékek fő előnyei a hosszan tartó hatás, a 100%-os fedés és a haj szőkítésének a lehetősége, valamint a széles szín- és árnyalatskála.
A hajfestékek vegyszerek egész sorából állnak. A pigmentelőhívás aromás aminok reakcióján alapul, ide tartozik a hidrogén-peroxid, az aminofenol, a rezorcinol, illetve a metilaminofenol. A festékanaghoz leggyakrabban habképző anyagokat és más összetevőket adnak hozzá az egyszerűbb felvitelért, jobb konzisztenciáért és illatért.
1818-ban használtak először hidrogén-peroxidot hajszőkítésre, és csaknem 100 évvel később pedig, 1907-ben Eugene Paul Louis Schueller bemutatta a világnak az első hajfestéket az egészségre nem ártalmas vegyi összetevőkkel. Tudjon meg többet a hajfestés történetéről.
Szeretné ha az új hajszíne minél tovább kitartana? Ez esetben fogadja meg a fodrászok szakmai tanácsait.
A víz és a hajfesték nincsenek túl jóban. Ha pedig azt szeretnénk, hogy a hajfesték minél tovább tartson, ne mossunk hajat naponta, csak amikor valóban szükséges.
Kaphatóak speciális hajápoló készítmények festett hajra, amelyek tartósabbá teszik a hajszínt. A szőkék és a barnák egyaránt megtalálják a nekik valót. A platinaszőkéknek ideális választás az ún. silver samponok egyike, amelyek elnyomják a hajon kialakult sárgás tónusokat. A barna hajúak pedig választhatnak samponokat és kondicionálókat barna hajra.
A festett haj hajlamosabb a károsodásra, ezért nem kellene kitenni magas hőmérsékletnek, legyen szó erős napsugárzásról, hajvasaló vagy hajszárító használatáról. Ha huzamosabb ideig tervezünk erős napon lenni vagy hajgöndörítésre készülünk, használjunk hővédő készítményt hajra.
A szulfátok kieszik a haj színét. Hajápolók választásakor mindenképp kerüljük a nátrium-lauril-szulfátot, (SLS). Melyek a további vitatott összetevők, amelyeket jobb kerülni?
A szilikonok egyfajta burkot képeznek a hajon, ami megakadályozza további anyagok hajba kerülését. Így a haj matt és szürkés árnyalatot vesz, és a hajfesték nem tud megjelenni teljes szépségében.
A tartós hajfesték és a hajszínező közötti különbség nemcsak a szín tartósságában rejlik. hanem a peroxid erejében is, amellyel a festéket kikeverjük. A hajszínező általában 3% peroxidot tartalmaz, amely csak a hajszálak felső részeit nyitja meg, míg a tartós hajfesték esetében 6-9% peroxidot jelent. A hölgyek általában akkor döntenek a hajszínező mellett, amikor nem 100%-osan biztosak magukban a színárnyalatot illetően, vagy gyakran változtatják a hajszínüket. Míg a hajfesték képes több színáranyalattal világosabb hajszínt produkálni, a hajszínező sokkal kevésbé képes szőkítésre.
A hajszínező számos előnnyel rendelkezik, ezek egyike a tény, hogy általában kíméletesebb a klasszikus hajfestéknél. A hajszínező kiemeli és egységesíti a keletkezett hajszínt, ráadásul nagyon természetes hatást kelt. Fokozatosan és könnyen kimosható a hajból. Nem alkalmas ősz haj elfedésére, de mivel kíméletes a hajjal, kiváló választás azok számára, akiknek sérült vagy napszőkített hajuk van.
Változásra vágyik, ugyanakkor tart tőle, hogy az eredmény nem lesz kedvére? Próbáljon ki egy kimosható hajszínezőt, amely csak néhány napig vagy egy hétig tart. A sampon, hab vagy spray kiszerelésben kapható kimosható hajszínezők fokozatosan tűnnek el a hajból egy-egy mosás alkalmával és nagyon kíméletesek a hajhoz. Ha pedig tetszik az eredmény, jöhet a tartós hajfesték. Milyen kimosható hajszínezők kaphatók?
A hajszínező fokozatosan kerül kimosásra a hajból, ha tehát az eredmény nem igazán tetszik, biztosak lehetünk benne, hogy hamarosan megszabadulunk az adott hajszíntől, ráadásul megtehetjük, hogy gyakran váltunk hajszínt. További előnye, hogy kíméletes a hajhoz, így a lenövés és a színezett haj között nem olyan nagy a kontraszt, mint a tartós hajfesték esetében.
Napokig vagy hetekig tart és szőkítésre is alkalmas.
Nagy népszerűségnek örvend a természetes anyagokat alkalmazó hajszínezés. A hölgyek gyakran festik hajukat hennával, ami egy szubtrópusi tüskés bokor leveleiből készült por. A henna leginkább a természetes, festetlen haj színezésére alkalmas, és nem csupán megszínezi, de fényesíti és ki is simítja. A henna réz, tüzes vörös, vöröses-barna, de barna és fekete színeket is kínál, azonban mindig inkább sötétíti a hajat. Elfedi az ősz hajszálakat is, ugyanakkor számítani kell rá, hogy azokon a részeken világosabb lesz a szín. Tudjon meg többet a kíméletes hajszínezésről a természet erejével.
Szépségenciklopédia: Hajápolás