Világszerte a nők több mint 75%-a festi a haját. A hajfestés viszont a férfiak körében sem ismeretlen fogalom. Sötét hajjal áldotta meg az természet, de világos hajszínre vágyik? Jó néhány lehetőség áll a rendelkezésére ez ügyben. Olvasgasson alább a hajszőkítésről és a legmodernebb hajszőkítési eljárásokról.
Sötét haja van, de világosra vágyik? A kívánt hajszín szőkítéssel is elérhető. A szőke hajszín rendszerint ún. hidrogén-peroxiddal vagy szőkítő készítménnyel érhető el. Míg a házi festés sötétebb árnyalatok esetében viszonylag könnyen megoldható, a szőkítés tapasztalt kezeket igényel. Az otthoni hajszőkítés nem ajánlott, mivel könnyen kárt tehetünk a hajban vagy irritálhatjuk a fejbőrt. Ezért mindenképp tanácsos fodrászhoz fordulni, aki meg tudja ítélni, hogy milyen mértékben képes a hajunkat egy-egy hajfesték befogni, valamint kímélőbb színlehúzókkal dolgozik.
Érdemes azt is figyelembe venni, hogy a fodrászatban nem mindig elegendő egy alkalom a sötét haj kiszőkítésére, általában több alkalomra van szükség ahhoz, hogy a fodrász el tudja érni a kívánt árnyalatot.
Szőkítés során eltávolítjuk a hajból a pigmenteket. Először a sötétebbek távoznak, majd a világosabb és a vöröses pigmentek eltüntetésére kerül sor. A sötét haj eleinte narancssárgás-pirosas árnyalatot kap, majd sárgás-narancssárgás lesz, végül pedig a fodrász felviszi rá a választott szőke árnyalatot.
A kíméletes szőkítéssel kapcsolatban gyakran kerül szóba az Olaplex. Olyan márkáról van szó, amely forradalmasította a hajfestő ipart. A termékek ugyanis csökkentik a vegyi összetevőket tartalmazó hajfestékek, melírporok, hajszőkítő termékek okozta hajsérüléseket. TIPP: Olaplex Bond Perfector No. 2
A szőkítés elnehezíti a hajat, így az gyengébb és hajlamosabb lesz a sérülésre. Ezért fontos különös figyelmes szentelni neki. Érdemes nemcsak jó minőségű sampont és kondicionálót, de heti egyszer hajregeneráló pakolást és hajápoló olajokat használni.
Talán a legismertebb hajszőkítő technika a hajtincseket színező melír. Immár évtizedek óta népszerű a hölgyek körében. A melír Audrey Hepburn főszereplésével a Reggeli Tiffanynál c. filmnek köszönhetően vált divatossá. A melír azon az elven működik, hogy csak néhány tincs vagy hajrész lesz befestve, és így majd eltér a természetes hajszíntől. Többnyire ezek világosabb tincsek sötétebb hajban. Fóliás melírtechnika esetén többszínű is lehet a melír. Az utóbbi évek trendjei azt diktálják, hogy minél természetesebb a melír, annál jobb.
Messziről nem kötelező megmaradni a klasszikus melírnél. Nyugodtan fel lehet frissíteni, ki lehet szőkíteni a hajat a modern technikák segítségével, amelyek természetes eredményt ígérnek. Milyen hajfestési trendek uralkodnak az utóbbi években?
A balayage egy francia eredetű modern fodrász technika. Maga a kifejezés a francia balayer, söprés jelentésű szóból ered, ami arra utal, hogy a hajfestéket ecsettel viszik fel az egyes hajtincsekre láthatóan elhatárolt csíkok létrejötte nélkül. A szőkített hajtincsek nagyon természetesen hatnak és dús hatást nyújtanak a hajnak. A technika célja ugyanis a napszívta hatás, éles festési határok és lenövések nélkül.
Ez a technika megfelelő hajszerkezetet és tartást ad a hajnak, ugyanakkor segít optimális formát adni az arcnak. Egyenes és hullámos hajú hölgyeknek egyaránt jól áll. Hullámos haj esetén még ki is emeli a hullámokat. Megfelelő választás, ha nem kívánunk havonta fodrászhoz járni a lenövések miatt. A technika nyitja ugyanis, hogy nem a hajtövektől indul a festés, hanem a hajnövekedéshez igazodik. Nem utolsósorban akkor is jól jön, ha szőkíteni szeretnénk a hajunkat, de úgy, hogy az mégse legyen teljesen szőke. Választhatóak különféle szőke árnyalatok, de réz, fahéj vagy arany színjegyeket is találunk a színskálában.
Az ombré nagyon elterjedt hajfestési technika, amelyet a világsztárok előszeretettel alkalmaznak. Ez a fodrász technika is Franciaországból ered, egyszerűen kifejezve a hajvégek szőkítéséről van szó, miközben a hajvégeknél sötétebb haj fokozatos színátmenetet képez a világosabb hajvégekhez közelítve. Ez az átmenet folyamatos vagy éles is lehet. Az ombré elsősorban a szőkéknek javasolt, ugyanakkor többnyire a barna és a szőke hajjal bármilyen árnyalat kombinálható. Ha nem riad vissza az extravagáns kombinációktól, kipróbálhatja a közkedvelt rózsaszín, lila vagy tűzpiros árnyalatokat is.
A sombré lényegében az ombré enyhébb változata. Maga a kifejezés a soft ombré, aminek a jelentése enyhén színezett. Ez a technika nem igazán különbözik az ombrétól, inkább az eredményben találunk némi különbséget, ugyanis természetesebb, enyhébb, mivel az egyes színátmenetek majdnem észrevehetetlenek. Az ombréban a színkülönbség akár hat árnyalatnyi is lehet, a sombré viszont maximum három színkülönbséggel dolgozik. Előnye, hogy minden hajhossz esetén jól áll. Tartást, mélységet és szerkezetet ad a hajnak, és ha esetleg megúnjuk, egyszerűen csak hagyjuk lenőni.
A bronde technika lényegében egyfajta kompromisszum a szőke és a barna haj között (a kifejezés a két angol szót ötvözi: brown (barna) és blond (szőke)). A technika alapszíne vagy a világosszőke vagy a barna, amely az egyes hajtincseken a szőke árnyalataiban csillan meg. Ez a technika fiatalos és ragyogó megjelenést ad, szőkéknek és barnáknak egyaránt jól áll.
A klasszikus melír és az ombré kombinációjából jön létre a babylights módszer, amely nagyon természetes hatást kelt. A világosabb és a sötétebb árnyalatok nagyjából ugyanolyanok és napszőkített hatást keltenek.
A technika neve a sunkissed angol kifejezésből származik, ami annyit tesz napcsókolta. Ahogyan már sejthetjuk, a kívánat eredmény a természetes napszívta árnyalatú haj. A technika alapja a nagyon vékony csíkozás, ahol az egyes tincsek csak néhány árnyalattal világosabbak, mint az eredeti hajszín. A világos és a sötét árnyalatok aránya nagyjából 1:1. Amennyiben olyan hajszínre vágyik, ami arról árulkodik, hogy most tért haza tengerparti nyaralásáról, ez a technika Önnek lett kitalálva.
Szépségenciklopédia: Hajápolás