Zsíros hajtól szenved, amely folyamatosan lelapult benyomást kelt? Fogalma sincs, miként ápolja megfelelően? Bemutatunk néhány fodrászoktól kapott tippet, és eláruljuk, mi az, amit érdemes kerülni és melyek a megfelelő jó minőségű hajápoló termékek, amelyek segítségével az adott probléma orvosolható. Készen befogadni a haja okozta örömöket? Jó olvasást!
A zsíros haj leggyakoribb okozója a genetika. Ha a testünk több faggyút termel, az a hajunkon is megnyilvánul. A genetikán kívül a stressz, az egészségtelen étkezés és nem utolsósorban fejfedők viselése játszik benne nagy szerepet. A zsírosodó haj a pubertáskor hormonális változásaival is összefüggésbe hozható. A nők haja gyakran zsírosodik terhesség alatt vagy után. Egyesek egész évben zsíros hajjal küzdenek, mások pedig csak bizonyos hónapokban, például télen, amikor naponta sapkát viselünk. A zsíros haj a felnőtt társadalom 25%-át is érintheti.
A zsíros haj könnyen felismerhető. Lelapult és néhány órával hajmosás után már nehezen formázható. Zsíros és gyakori hajmosást igényel, összetapad, sokszor vékony szálú és elveszíti a tartását.
A bőrhöz hasonlóan a haj esetében is érvényes, hogy a túlzott hajszárazság és a nem kíméletes bánásmód a haj nagyfokú zsírosodásához vezethet. Amit érdemes kerülni, az a forró levegős hajszárítás és gyakori ujjbegyekkel történő hajfésülgetés. Érdemes elhagyni az egészségtelen ételeket és korlátozni a zsíros, túl sós, édes és fűszeres ételek fogyasztását. A rendszeres folyadékbevitel és az elegendő pihenés is kulcsfontosságú.
TOVÁBBI OLVASNIVALÓ: Mit fogyasszunk a hajunk szépségéért?
A zsíros haj gyakoribb hajmosást igényel, viszont az is igaz, hogy minél kevesebbszer mosunk hajat, annál jobb. Ez azért van, mert ha a hajmosás nem megfelelő, a hajprobléma csak fokozódik. Kezdetnek egy jó minőségű, gyakori használatra alkalmas sampont ajánlunk. A fodrászok a csalánsampont javasolják, amely olyan, mintha csak a zsíros hajra találták volna ki, viszont az is igaz, hogy hosszú távú használatra nem teljesen alkalmas. A hajmosáshoz elég egy teáskanálnyi sampont használni, finoman a fejbőrbe masszírozva, majd leöblíteni. Óvakodjunk a forró víztől, mivel az fokozza a haj zsírosodását. Végül érdemes a hajat hideg vízzel leöblíteni, amely elzárja a fejbőrön található pórusokat, így csökkenti a haj zsírosodását.
A hajszakértők szerint a zsíros hajtípusra érvényes a kevesebb több szabály. Érdemes kevesebb hajápoló terméket használni rá, legyen ez legfeljebb kettő naponta. Hajmosáshoz válasszunk sampont és kondicionálót, ez utóbbi esetenként almaecetre cserélhető, ugyanis ecetsavat tartalmaz, amely segít visszaállítani a fejbőr optimális pH-értékét, ami a faggyútermelés csökkenéséhez vezet. Az ecetes öblítést samponnal megmosott hajon alkalmazzuk, majd hagyjuk hatni néhány perc erejéig, és végül ne felejtsük el alaposan lemosni langyos vízzel.
A túl gyakori hajmosás nem tesz jót a hajnak. A nem kívánt faggyú könnyen eltávolítható a hajról és a fejbőrről szárazsampon segítségével, amely utazás során is jól jön, illetve ha idő hiányában nem sikerül hajat mosni.
TIPP: Batiste száraz samponok
Kondicionálót csak a hajvégekre használjunk, elég belőle egy kis mennyiség, amely segít megakadályozni a hajvégek kiszáradását, esetleges töredezését.
A zsíros haj számára ideális a természetes száradás hajmosást követően. Ha viszont ez nem lehetséges, használjuk a hajszárítót a legalacsonyabb hőmérsékletű fokozaton. A forró levegő ugyanis nem tesz jót a hajnak. A magas hőmérsékleten kívül a szárítás iránya is fontos. A fodrászok azt tanácsolják, hogy a hajszárítás a homloktól indulva és onnan távolodó irányba történjen. A hő hatására éppen itt kezdhet a haj zsírosodni, ezért fontos, hogy a faggyú ne kerüljön a hajba.
A zsíros haj okozója lehet a gyakori fésülködés is, mivel a fésű széthordja a faggyút az egész hajhosszra. Ezért minél kevesebbet érdemes fésülködni, és ne feledjük, a haj sokkal jobban zsírosodik, ha fogdossuk a kezünkkel, bele-bele túrunk. Érdemes ezért felhagyni ezzel a szokásunkkal. Szintén fontos a megfelelő fésű kiválasztása. Kerüljük a fémes fésűket, hajkeféet, amelyek sértik a fejbőrt, és válasszunk lekerekített végű hajkefét. Túlzott zsírosodás esetén pedig legjobb, ha a hajkefénket fésűre cseréljük.
Ahogyan azt már a föntiekben elővetítettük, a haj minőségét nagyban befolyásolja a táplálkozás. A hajunkat részesítenünk kellene antioxidánsokban, C-vitaminban, mindezeket pedig a káposzta, a paprika vagy a kiwi tartalmazza. Ne hagyjuk ki az étrendünkből az E-vitaminban gazdag magvakat, mandulát se és ügyeljünk a vasbevitelre is, amelyet a vöröshúsok és a hüvelyesek biztosítanak. A haj szépségéért a cink és az egészséges zsírok is felelnek. Rendszeresen kellene ezért fogyasztanunk tojást, dióféléket, halat és jó minőségű olajokat.
A zsíros haj ellen felvehetjük a harcot generációkon át bevált tanácsok segítségével is, amelyek otthonunkban fellelhető összetevőkből indulnak ki.
Facsarjunk ki két citromot, és a kapott lét masszírozzuk be a fejbőrbe, hagyjuk legalább 15 percig hatni, majd gondosan öblítsük le.
Nagyanyáink nagyra becsülték a gyógynövények erejét. A zsíros hajnak nemcsak a csalánfőzet tesz jót, de a kamillából, martilapuból, zsályából készült főzet vagy a nyírfavíz is.
Szépségenciklopédia: Hajápolás