Az illatok típusokra, kategóriákra vagy, ha úgy tetszik, illatcsaládokra és családfákra oszthatók. Rendszerint a dominánsabb illatösszetevőkről van szó, amelyeket tisztán érezni egy-egy illatba szippantva. Ha tisztában vagyunk azzal, hogy egy konkrét parfüm, Eau de Parfum, Eau de Toilette mely illatcsaládba tartozik, könnyebben elképzelhető az illata. Az emberek többsége egy-két illatkategóriát kedvel. Hasonlóan működik ez, mint a kedvenc színek, hisz van, aki a kéket, van aki a pirosat tartja a legszebbnek. Ugyanez a helyzet az ízekkel, valakinek a sós, valakinek az édes ízlik jobban.
Annak ellenére, hogy számos szakember, parfümőr és szakértő próbált már egy univerzális rendszerezést létrehozni, idáig még senkinek sem sikerült egy mindenki által elfogadott osztályozással előrukkolni. A különböző illattípusok között vannak ugyanis átfedések és sok esetben azonos tulajdonságokkal is bírnak, ami több alkategória létrejöttéhez vezet. Ma már nem meglepő, ha egy illatot rögtön 3 csoportba is besorolunk. Mégis mit jelentsen ez? Ilyen például a fás-virágos-pézsma illat vagy a virágos-gyümölcsös-ínyenc illat. Tegyünk csak egy kis rendet ebben a káoszban.
Az illatok nagy általánosságban friss és meleg típusokra oszthatók, majd ezeket még alkategóriákba sorolhatjuk. A friss illatok között leginkább a citrusos, virágos és aromás illatok szerepelnek, a meleg illatokhoz pedig a fougere, orientális és bőr illatokat soroljuk. A ciprusos és fás illatok kategóriája a friss és meleg illatok között helyezkedik el.
Eltűnődött, hogy vajon miért van ez így? A ciprusos illatok moha alapjuknak köszönhetik népszerűségüket, amely éles kontrasztot alkot friss, többnyire citrusos illatjegyekkel. A fás illatokban pedig számos illatjegyet találunk a friss erdei fenyőtől kezdve a mély cédrus illatjegyekig.