Ön sem tud mit kezdeni a különböző illatmegnevezésekkel? Előfordulhat, hogy otthonában megtalálható néhány EdP, EdT, EdC vagy P jelölésű titokzatosnak tűnő parfümös üveg, és azon töpreng, hogy mit is akar ezzel mondani a gyártó... Az is lehet, hogy éppen új illatot keres, és nem tudja eldönteni, hogy ez Eau de Parfum, Eau de Toilette, Eau de Cologne vagy egyenesen parfüm legyen. Csak semmi pánik! Ismertetjük ugyanis a parfümvilág terminológiáját, és az elmélet átböngészését követően már-már parfümszakértővé válik, ami a legkülönbözőbb illattípusokat illeti.
Észrevette, hogy a különböző illatok nem azonos ideig érezhetők? Olykor elég egy csepp parfüm és reggeltől estig élvezhetjük az illatát, máskor pedig kétóránként meg kell ismételnünk a felvitelt, hogy maradjon rajtunk az illatból. Lehet, hogy már sejti is, mi az egyes illatjelölések és a tartósság közötti összefüggés.
Álljunk meg egy szóra a parfümök és Eau de Parfum, Eau de Toilette és Eau de Cologne illatok gyártásánál. Rendszerint a legkülönbözőbb természetes és szintetikus olajos és alkoholos keverékekről van szó. Az alkohol a parfümök nélkülözhetetlen részét képezi. Folyékony állagot kölcsönöz az illatnak, aminek köszönhetően könnyebb a felvitel, ezenkívül pedig megtartja az illatkompozíciót és segít megkülönböztetni az egyes illatösszetevőket. Minél nagyobb az illatolaj-koncentráció az alkoholban, annál erősebb és tartósabb az illat. A leginkább koncentrált illattípus a 15-40%-os parfüm, ezt követi a 8-15%-os Eau de Parfum, a 4-8%-os Eau de Toilette és a többnyire 3-5%-os Eau de Cologne. A parfümök éppen ezért nagyon sokáig érezhetőek a bőrön, az Eau de Cologne pedig épp ellenkezőleg, gyorssn elpárolog. A sokáig érezhető parfümök ezért általában drágábbak, mint a kevésbé koncentrált Eau de Parfum, Eau de Toilette vagy Eau de Cologne illatok. Hogy azonban a dolog ne legyen ilyen egyszerű, tudni kell, hogy valójában nincs szigorúan betartandó szabály, sem rendelet, amelyet a gyártóknak követniük kell. Az illatkoncentráció parfümgyártónként eltérhet.
A parfüm megnevezést az illatszerekre értett gyűjtőnévként is használjuk, valójában azonban a legnagyobb koncentrációval bíró illattípusról van szó. Különböző források szerint az illatolaj koncentrációja 15-40 százalék között mozog, a parfümök többsége esetében ez viszont 20-30%. A parfümök az egyéb illattípusokkal ellentétben sűrűbbek, ezért szórófej nélkül, kisebb kiszerelésben kaphatóak, ugyanis felvitelük közvetlenül a bőrre történik minimális mennyiségben. Ez pedig bőven elegendő, hiszen a parfüm illata hosszú órákon át érezhető.A parfümök esetében a következő jelölésekkel találkozhatunk: P, Perfume, Extract, Extrait de Parfum.
A parfüm a legintenzívebb és legtartósabb illattípus. A nagyobb illatkoncentrációra való tekintettel az ára is a legmagasabb, és azt sem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy nagyon kevés elég belőle egy-egy felvitelhez, tehát összességében azt mondhatjuk, hogy a parfüm igazán jó befektetés. Hosszan érezhető a bőrön, ez általában 6-8 óra, de sokszor ennél jóval tovább is tart. A ruházatok akár napokig érezhető. Használatkor a kevesebb több elve érvényesüljön! Az ún. lüktetőpontokon az illat akár egyész nap is alakul.
Ha már egy illat megtetszett Eau de Parfum vagy Eau de Toilette formájában, bátran válasszuk parfüm változatban is. Így ugyanis rejtett pozitívumokkal és egy komplex illattal találkozhatunk, amivel még inkább belopja magát a szívünkbe, Számos férfi és női parfüm kapható a legkülönbözőbb illatkombinációkban, ezért is találja meg magának mindenki a legmegfelelőbbet. A parfümök az érzékeny bőrűek számára is megfelelőek, mivel a legkevésbé koncentrált illat, így a legkevesebb alkoholt tartalmazza és nem szárítja a bőrt. Külön fejezetet szentelünk a niche parfümöknek, amelyek a parfümőrség hagyományos mesterségének eredményei és a legjobb minőségű összetevőkből állnak, ezzel is kitűnve a tömegből.
Az Eau de Parfum talán a legelterjedtebb illattípus. A parfümériákban többnyire Eau de Parfum formában találjuk meg kedvenc illatunkat. Az új illatok is leggaykrabban Eau de Parfumként látnak napvilágot. Az ára a parfümtől lényegesen alacsonyabb, de az intenzitása és a tartóssága magas szintet üt meg. Annak ellenére, hogy egyes források szerint az illatolajok koncentrációja 15-20%, az Eau de Parfum többnyire 8-15%-os illatanyaggal bír. Általában szórófejes üvegben kapható, a bőrön pedig nagyjából 4-5 órán át érezhető. Egyes Eau de Parfum illatok viszont sokkal tovább is tartanak, ez sokszor a felvitt mennyiségtől és magától a bőrtől is függ. Az Eau de Parfum domináns része rendszerint a szív, illatösszetevői ugyanis megadják az egész illat karakterét. Találkozhatunk még olyan megnevezésekkel, mint az EdP, Eau de Parfum, Parfum de Toilette, PdT.
A legnagyobb különbség természetesen az illatösszetevők arányában keresendő. Az Eau de Parfum esetében ez 8-15%, ezért erősebb és tartósabb, mint az Eau de Toilette, amelyben csak 4-8%. Van, aki az alapvető különbséget az Eau de Parfum és Eau de Toilette használatában látja. Azt mondják, hogy az Eau de Parfum inkább esti viseletre, az Eau de Toilette pedig mindennapi használatra alkalmas. Eau de Parfum után többnyire esti vagy ünnepi események alkalmával, illetve a hűvösebb hónapokban nyúlunk. Ez azonban nincs kőbe vésve, hiszen vannak Eau de Parfum illatok, amelyek tökéletesen illeszkednek a mindennapjainkba, legyen szó tárgyalásról vagy randiról. Érdemes viszont átgondolni, hogy magunkra fújjuk-e, ha egész nap az irodában leszünk vagy melegebb napnak nézünk elébe. Környezetünk ugyanis az erősebb EdP illatot nem biztos, hogy könnyen viseli majd.
Az Eau de Toilette illatkompozíciója többnyire 4-8%, azonban ismét meg kell említenünk, hogy vannak eltérések, és többnyire 5-15%-os illatkoncentrációval találkozunk. Az Eau de Toilette parfümolaj-tartalma ritkán lépi át a 10%-ot. Az EdT vagy Eau de Toilette többnyire 2-3 órán át érezhető a bőrön, és ismételt felvitelt igényel. Az ára alacsonyabb, mint az Eau de Parfum illatoké.
Elég gyakori, hogy egy adott illat először Eau de Parfumként jelenik meg, és ha sikeres lesz, idővel előállítják a könnyedebb Eau de Toilette illatformát is. Az összetétel kissé eltérhet, a nehezebb illatjgeyek, mint pl. a fa és a pacsuli helyére könnyebb és frissebb virágos vagy citrusos tónusok kerülnek. Ebben az illattípusban a fej a mérvadó. Az EdT az Eau de Parfum mellett az egyik legnépszerűbb illatfajta.
Az Eau de Toilette ideális mindennapi használatra munkahelyre vagy iskolába. Könnyű és friss, kellemes illatfátylat borít a viselőjére, amely a környezete számára sem lesz tolakodó. Használata elsősorban tavasszal és nyáron ajánlott. Illik a tavaszi és nyári évszakhoz egyaránt. Ha egy illatot nem igazán ismerünk és nem vagyunk meggyőződve róla, hogy szívesen viselnénk, parfüm vagy Eau de Parfum vásárlását megelőzően tegyünk próbát inkább az Eau de Toilette változattal, amely tökéletes kezdet az adott illatkompozíció tekintetében.
A bemutatott illattípusok közül a legkevesebb illatösszetevő koncentrációt az Eau de Cologne tartalmazza 3-5% illatkoncentrációval és nagy adag alkohollal. Rövid ideig tart ki, általában 2 órán belül elillan és ismételt felvitelt igényel. Az Eau de Cologne jóval alacsonyabb áron kapható, mint a többi illattípus, még annak ellenére is, hogy a kiszerelésük rendszerint nagyobb. Használható arcra, testre, hajra és gyakran ruházatra is alkalmas. Más néven kölni, így gyakori tévhit, hogy az Eau de Cologne (EdC) kizárólag férfiaknak készült. Valójában viszont uniszex változata is van, illetve számos kimondottan női kölni kapható.
Az Eau de Cologne könnyen összetéveszthető a borotválkozás utáni arcszesszel, ez pedig hasonló arányú illatösszetételüknek tudható be. A fő különbség az Eau de Cologne és a borotválkozás utáni arcszesz között az, hogy az aftershave aktív bőrápoló összetevőket is tartalmaz.
Az Eau de Cologne tökéletesen felfrissít a nap bármely szakában. A fülledt nyári napokon és sportolás során is megfelelőnek bizonyul. Az EdC kellemes, könnyű, rendszerint citrusos illat. Érdekesség, hogy az eredeti kölni gyártása immár 300 éve folyik. Elsőként Johann Maria Farina állította elő a német Kölnben, innen a mai megnevezése. Eredetileg Echt Kölnisch Wasser volt a neve, a pontos összetételét pedig máig titok fedi, amelyet kizárólag a Farina utódai ismernek.