Gratulálunk! A terhesség csodálatos időszak, és reméljük élvezi minden pillanatát, még akkor is, ha a szabad-nem szabad lista végtelenül hosszú... A lényeg, hogy Ön és a babája vagy babái mindvégig egészségesek és elégedettek legyenek. Vajon hova sorolhatjuk a listában a napozást? Nézzük meg közelebbről.
Valljuk be, a napfény jól ismert rizikókat rejt, akár terhesek vagyunk, akár nem. Többek között leégett bőr, korai bőröregedés és egyéb bőrproblémák potenciális fészke. Mindennek ellenére azonban emberek milliói nem tudják elképzelni a nyarat napozás nélkül. Terhesség alatt viszont mindenesetre óvatosabbnak kell lenni, és legalább némileg korlátozni a napon töltött időt.
Nyári alapfelszerelés nemcsak várandósoknak: kalap vagy sapka, napszemüveg, 50 faktoros fényvédő, megfelelő mennyiségű ivóvíz, arclemosó spray
Terhesség alatt fontos megfelelő figyelmet szentelni a szervezet túlhevülésére és dehidratálására. A várandósok testhőmérséklete általánosságban valamivel magasabb, így a szervezetük gyorsabban felhevülhet. Főleg az első trimeszterben lehet a túlhevülés veszélyes a kisbabára nézve. A későbbi hónapokban pedig a lábduzzanatok okozhatnak problémát a kismamának. Köztudott, hogy terhesség alatt fokozottan ügyelni kell a folyadékbevitelre. Ezért fontos, hogy mindig kéznél legyen az ivóvíz. Javasolt árnyékba vonulni, de persze közben ügyelni, hogy ne kerüljön sor felfázásra. Meg lehet mártózni a medencében, felfrissülni a zuhany alatt vagy csak egy lavórban áztatni a lábat.
Ne feledjük, hogy a bőr terhesség alatt sokkal érzékenyebb, és könnyebben leég. Fokozott melanintermelésre kerül sor, ami a napozás során termelődő pigment. A bronzos bőrszínen kívül a melanin a várandósokat sokszor nem túl népszerű pigmentfoltokkal is „megajándékozza”. A barna foltok általában az arcon jelentkeznek, a jelenség hivatalos megnevezése chloasma. A pigmentfoltok szülés után maguktól eltűnnek, ha azonban a bőr nem jut velük dűlőre, nehéz tőlük megszabadulni. Na és persze senki sem kockáztatná ezt szívesen... A szakemberek ezért ajánlják min. 50 faktoros fényvédők használatát testre vagy éppen arcra.
A nőgyőgyászok tájékoztatni szokták a várandósokat a folsav fontosságáról, és javasolják a szedését még a gyermektervezés idején. Kezdetben, de a terhesség előrehaladtával is kiemelt fontosságot kap a szerepe, ugyanis a magzat fejlődése, főleg az idegrendszer alakulása függ tőle. Egyesek szerint a napfény csökkentő hatással van a folsavra, ezért érdemes beszerezni tabletta formában és rendszeresen szedni.
Most nem éppen kedvező információk következnek. A napbarnította bőrszín utáni vágyakozást érdemesebb a kockázatok csökkentésére cserélni, és kihagyni egy szezont, ugyanis nem csupán a szervezet túlhevülése következtében jelentkező dehidratáció kockázata áll fenn, hanem a szakemberek szerint egyéb barnító módszerek sem igazán ajánlottak terhesség alatt.
Annak ellenére, hogy a klinikai kísérletek nem bizonyították a szolárium terhességre gyakorolt negatív hatásait, egy szakember sem javasolja várandósoknak, hogy igénybe vegyék a szolárium szolgálatatásait. A szolárium még mindig újkeletű találmánynak számít, és az emberi szervezetre, így a még meg nem született gyermekekre gyakorolt hatásának tanulmányozása nem tekinthető teljes körűnek. Amit azonban tudunk, hogy a szervezet túlhevülése veszélyes lehet, így a szolárium a várandósok számára nagyívben kerülendő. A szauna pedig ugyanezért számít tabunak.
Hirtelen arra a megváltónak tűnő gondolatra juthatunk, hogy a napbarnított megjelenésű bőr könnyűszerrel elérhető kedvenc önbarnító készítményünkkel. Előbb azonban alaposan tanulmányozzuk át az adott termék összetételét. Az önbarnítók zöme ugyanis dihidroxiacetont tartalmaz, amely a bőrön át bejuthat a szervezetbe, és nem kizárt, hogy a méhlepényen keresztül bejut a magzatba. Ez még nem bizonyított tény, de terhesség alatt jobb kerülni ezeket a készítményeket. Legalább az első trimeszterben, amikor a fontos szervek jönnek létre. Külön cikkben taglaljuk az önbarnító készítmények használatát terhesség alatt.