Szülőként ösztönösen óvni akarjuk a gyerekeinket minden rossztól. Vajon azonban képesek lehetünk megóvni őket a káros napsugaraktól? Az erre a kérdésre választ kereső tudományos kísérletek zöme azt mutatja, hogy a fényvédelem messziről nem olyan természetes jelenség, mint amennyire szükség lenne rá. Olvassa el praktikus tanácsainkat, hogy megfelelően választhasson gyermekének fényvédő készítményt, és tanítsa meg csemetéit, hogyan védekezzenek a káros napsugarak ellen.
Közismert, hogy a leégett bőr kellemetlenné teheti a nyári időtöltést gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt. A kellemetlen fájdalom, az égő érzés és bőrviszketés pedig nem biztos, hogy a nap káros hatásainak egyedüli következményei. Ha a bőrt kiskorban túl sok napfény éri vagy alkalmanként csúnyán leég, korai bőröregedés jelentkezhet vagy felnőttkorban bőrproblémák léphetnek fel. Vigyázzunk hát bőrünk épségére!
Köztudott, hogy a kisbabákat 6-8 hónapig nem szabad napra vinni. Bőrük még ugyanis nagyon vékony és érzékeny. A kisbabák bőre még nem termel melanint, ami egy természetes pigment és enyhe fényvédelmet biztosít a bőrnek. A szakemberek azt javasolják, hogy kisbabával maradjunk árnyékban, és a kisgyermekek bőrét ruházattal, kalappal védjük. Ha ennek ellenére inkább fényvédő terméket választunk, akkor az mindenképp legyen külön bababőrre kifejlesztett készítmény. Inkább kisebb mennyiségben vigyük fel, és használat előtt teszteljük le a gyermek csuklóján, hogy mennyire bírja a bőre.
Kb. 6 hónapos korban érdemes megismertetni a fényvédőket a gyermekünkkel. Termékválasztásnál keressünk külön bababőrre vagy gyermekeknek kifejlesztett fényvédőt, és amely mind az UVA, mind az UVB sugárzás ellen védelmet nyújt. A fényvédő faktor legalább 30 vagy 50 legyen. Első használat előtt ne felejtsük kipróbálni a terméket a gyermek bőrének egy kisebb felületén. Bőrirritáció esetén cseréljük le a terméket. Érdemes kipróbálni érzékeny bőrre kifejlesztett fényvédő készítményeket. Bőrirritáció esetén válasszunk más márkát vagy más típusú szűrőt.
A gyerekek általában igencsak mozgékonyak, ez nyáron különösen érvényes. A szabadban jól jön a fényvédő készítmény gyerekeknek, azonban vízparton vagy medencés fürdés során ez önmagában nem elég. A napfény egész nap, reggeltől estig terheli a bőrt. Válasszunk gyermekeinknek hatékony, minden helyzetben helytálló fényvédőt.
A gyerkőcöknek alapvetően ugyanúgy választhatunk fényvédő készítményt, ahogy a csecsemőknek. Mindenképp a gyerekek bőrére készült termékeket válasszunk, tehát magasabb, 30-50-es fényvédő faktorral ellátottakat. Az állag tetszés szerint választható. Van, akit zavar, hogy a napozókrém olykor nehezebben kenhető, azonban jobban látható, mely részeket kentük már be vele. A naptejek és a spray-k könnyebb állaguknak köszönhetően egyszerább és gyorsabb felvitelt ígérnek. Hátulütőjük viszont, hogy hajlamosabbak lehetünk kihagyni egyes bőrfelületeket. A fényvédő készítménynek védenie kell a gyermekek bőrét mind az UVA, mind az UVB sugárzástól.
Sose feledjük, hogy a fényvédőknek 20-30 percre van szükségük ahhoz, hogy bejussanak a bőrbe és megfelelően működjenek. Kenjük le a gyermekünket kb. 30 perccel indulás előtt. Fordítsunk gondot a gyakran elhanyagolt részekre is, mint a fül, az orr, a száj és a lábfej. Ami pedig fokozott figyelmet igényel, a kar és a nyak. Ezek a területek ugyanis nagyon könnyen leéghetnek, amikor játszanak a gyerekek. A fényvédő felvitele kétóránként történjen, mivel a fürdés, a törölközés, a homokozóban töltött idő és az izzadás csökkentik a készítmény hatását.
Ha pedig a gyermek bőre mindennek ellenére is rózsaszínes lesz vagy kivörösödik, kenjük be napozás utáni készítménnyel, és a következő néhány napra vonuljunk vele árnyékba.
Határozottan, a babafényvédők és a gyerekeknek készült napozótermkek csak az egyik lehetséges megoldás. A legjobb eredményt a lehető legtöbb óvintézkedés kombinálása adja. Nézzünk csak körül a bevált tippek között, ami a gyermekek bőrének fényvédelmét érinti: