Ha minden erőnkkel azon vagyunk, hogy védjük a bőrünket a káros napsugaraktól, akkor sem biztos, hogy mindez tökéletesen sikerül. Előfordulhat, hogy elszenderülünk a vízparton egy napágyon, vagy alábecsüljük a tavaszi napsugarakat, esetleg túl erős a sportba vetett hitünk, és megfeledkezünk a fényvédőről. Mi történhet ilyen esetben? Hogyan ápoljuk hatékonyan a leégett bőrt? Miben segíthet a napozás utáni krém? Erről lesz szó ebben a cikkben.
A száraz és hámló bőr a leégés leggyakoribb jele. Ilyenjor az UVB-sugarak a bőr legfelsőbb rétegeit károsítják (epidermisz). A napégette bőrt ajánlott napozás utáni krémmel vagy tejjel táplálni és hidratálni. Van, amikor a bőr hámlása megelőzhető. Komolyabb leégés esetén azonban nem elkerülhető. Mégis hogyan ápoljuk a hámló bőrt?
Ha napozás után hámlik a bőrünk, ne rontsunk a helyzeten azzal, hogy leszedegetjük a leváló darabokat. Érthető, hogy meg akarunk szabadulni a nem túl szép látványt nyújtó bőrtől, de a legjobb mégis az, ha hagyjuk magától lehámlani. Másik lehetőség, hogy segítsük a bőrregenerációt. Hogyan állítsuk meg a hámlást napozás után?
A bőr többnyire a leégést követő 3. napon kezd hámlani, és amint a bőr regenerálódik, abbamarad. Ez általában max. 7 nap alatt lezajlik. Ne feledjük, hogy minden leégés későbbi bőrproblémáknak lehet a melegágya. Éppen ezért fontos, hogy mindig használjunk fényvédő készítményeket. De melyik faktorszám a megfelelő?
Napozás utáni készítmények egész sora áll már rendelkezésre, találunk krémet, spray-t, gélt, tejet a napszárította bőr hidratálásának megújítására. A gyakran hűsítő állagú termékek lehűtik a bőrt, és sokszor egyéb tápláló és regeneráló összetevőket tartalmaznak. A népszerű összetevők között Aloe vera, pantenol, bambuszvaj és számos vitamin szerepel. Részesítse bőrét a lehető legjobb ápolásban napozás után, hogy segítse a természetes regenerációját!
Akár tetszik, akár nem, a napozás mellékhatásokkal is járhat. A bronzos árnyalatú bőr nagyszerű érzés és látvány, azonban a napszárította és hámló bőrt tudnánk nélkülözni. A napozás egyéb népszerűtlen következményei között szerepelnek még a bőrön kialakult fehér foltok.
A bőrön kialakult fehér foltok a káros napsugarak hatására jelennek meg. A gyakran erős napfénynek kitett bőrsejtekben olykor leáll a melanintermelés. Így alakulnak ki a fehér bőrterületek. A fehér foltok a bőrön 1 mm-től 1-cm-ig terjedhetnek, és többnyire világosabb bőrtípusoknál, 40 év felett jelentkeznek. Egyébként a melanintermelés hiányának oka máig nem ismert. Szerencsére a fehér foltok a bőrön nem veszélyesek, és sok esetben egy idő múlva maguktól eltűnnek. Napozáshoz javasoljuk a fényvédő használatát.
A pigmentfoltok olyan sötét foltok a bőrön, amelyek leginkább az arcon, a kézen, a nyakon és a dekoltázson alakulnak ki erős napfény hatására. Ezek a sötét foltok egy természetes pigmentnek, a melaninnak tudhatók be. A melanin hatására a bőr barnulni kezd. A túlzott melanintermelés sötét pigmentfoltokat szül. Tekintettel arra, hogy a pigmentfoltokra a leghatékonyabb megoldás a megelőzés, javasoljuk a magas fényvédőfaktort. Ezenkívül a biztonságos napozás szabályainak betartása is elengedhetetlen.
A kellemetlen bőrviszketés és a kis hólyagok napozás után többnyire a napallergia kontójára írhatók. Aki azok közé tartozik, akiket ez az egyre elterjedtebb allergiatípus gyötör, azt észlelheti, hogy napfény hatására a bőrön piros kiütések jelennek meg, amelyek sok esetben kis hólyagokat és szörnyű viszketést eredményeznek.
Igyekezzünk az ilyen és hasonló bőrreakciókat elkerülni, és minél több bétakarotint, likopént, C- és E-vitamint, valamint szelént tartalmazó étrend-kiegészítőt fogyasztani. Ezek az antioxidánsok ugyanis segítenek védelmet nyújtani a bőrnek a nap káros sugaraitól. Önmagukban nem állják meg a helyüket, de napozás és bármilyen más szabadtéri tevékenység során javasolt még napozókrémet vagy naptejet is használni. Válasszunk magasabb fényvédő faktort. Kaphatóak már olyan termékek is, amelyek külön a napallergiára hajlamos bőrt segítik.