Imádja a napot és a napozást, de a legutóbbi nyaralás után nem szép látványt nyújtó sötét foltok jelentek meg a bőrén? Valószínűleg pigmentfolt lesz, ami a hiperpigmentáció egyik formája és a túl erős napnak hatására jön létre. Mi okozza a sötét foltok megjelenését, és hogyan lehet őket hatékonyan eltávolítani? Segíthet a pigmentfoltok elleni krém? Folytassa az olvasást, és tudjon meg többet az arcon és más testrészeken kialakult pigmentfoltokról.
A hiperpigmentáció nem ismeretlen fogalom, a bőr bárminemű sötétebb árnyalatú elszíneződése, egyenetlen bőrtónus és egyéb hasonló bőrhibák, amelyek forrása különböző lehet. Leggyakrabban napfény hatására jönnek létre. Olykor azonban hormonális változásokat okoznak. A hiperpigmentáció egyes típusai pattanások vagy ekcéma nyomaiként jönnek létre, és többnyire számos más tényező is közrejátszik. A hiperpigmentáció egyik típusa pedig a pigmentfolt.
A pigmentfoltok kisebb vagy akár nagyobb foltok a bőrön, amelyek láthatóan sötétebbek, mint a bőr alapszíne. Leggyakrabban az arcon és a kézen jelentkeznek, de előfordulnak a dekoltázson éa a nyakon is, illetve azokon a helyeken, amelyek gyakran vannak kitéve a nap erős fényének. Sima, nem kitüremkedő foltok, amelyek a barna különböző árnyalataiban jelennek meg, az egészen világostól a nagyon sötét, csaknem fekete árnyalatikg.
Az arcon és más testrészeken a pigmentfoltok a fokozott melanintermelésnek tudhatók be. Ez egy természetes pigment, amely napfény hatására kezd termelődni, és a test természetes védekező mechanizmusaként reagál az UV-sugarakra. A melanin vonzó bronzos árnyalatot kölcsönöz a bőrnek, azonban ha egyes helyeken túltermelődik, pigmentfoltok jelenhetnek meg. Kulcsfontosságú szerepe van ebben a már említett erős napfénynek, de befolyásolhatja az életmód, az étrend és az esetleges diéták is, valamint a dohányzás, a szennyezett környezetben való tartózkodás és egyéb tényezők.
Jó hír, hogy a pigmentfoltok az arcon és a kézen többnyire veszélytelenek, inkább esztétikai problémának titulálható jelenség, és amelyet hatékonyan lehet orvosolni. Ha azonban a legkisebb gyanú is felmerül bennünk, hogy a pigmentfolt változtatja a színét vagy a formáját, esetleg a méretét, érdemes megnézetni orvossal.
Gyakorta találkozhatunk a melasma, avagy az ún. terhességi maszk fogalmával. Sötét foltokról van szó, amelyek főleg hormonális változások hatására jönnek létre. Nagyon gyakran alakulnak ki terhesség alatt. A pigmentfoltokhoz hasonlóan a napnak kitett területeken jönnek létre jellemzően a homlokon, az arccsont táján, az orron és a felső ajak táján. A terhesség alatt kialakult pigmentfoltok többnyire visszahúzódnak szülés után.
Számos arckrém kapható pigmentfoltok ellen, de vannak hatékony arcmaszkok és arcszérumok is, amelyek képesek világosítani a pigmentfoltokat, egységesíteni az arcbőr tónusát és megelőzni a sötét foltok kialakulását. A pigmentfoltok elleni krémek használati utasításait betartva rendszeres felvitel mellett látható eredmények várhatók. Szándékosan nem említjük, hogy ez rövid időn belül megtörténik, mivel egy meglehetősen hosszú folyamatról van szó. A látható eredmények érdekében hosszabb ideig tartó alapos és rendszeres felvitelre van szükség.
Természetesen háztartásunkban fellelhető termékekkel is elérhető némileg a pigmentfoltok enyhítése, eltávolítása. Már nagyanyáinkat is foglalkoztatta a téma, és a pigmentfoltok világosítására Aloe verát, citromot, almaecetet, fekete teát használtak kétszer naponta. A zöld teából vagy édesköményből nyert kivonat, a tej, a kefír és az író mind ezt a célt szolgálja, azonban sok-sok türelemre, várakozásra van szükség ahhoz, hogy látható eredményeket érjünk el.
Gyorsabb megoldást ígérnek a modern technológiák. A leghatékonyabb módszerek a pigmentfoltok eltávolítására: