A hajápolás nem csupán samponok, hajpakolások és hajbalzsamok használatából áll. A hajminőség megalapozásával kapcsolatos munka oroszlánrésze az életstílusunkat terheli. Az Ön haja is a táplálkozási szokásait tükrözi. De milyen tápanyagokra is van szüksége a hajnak leginkább?
Lehet, hogy a hajápolói összetevői közül csak az aktív keratin ismerős. A keratin ugyanis a hajszálak építőeleme, az emberi haj 95%-át teszi ki, viszont megtalálható a bőrben és a körömben is. Befolyásolja a haj rugalmasságát, erősségét és úgy általában a minőségét, valamint azért is felel, hogy a haj egyenes vagy éppen göndör. A keratin egy fehérjetípus, és lehet, hogy már sejti, miért éppen a proteinek oly fontosak a haj számára. Hiányuk a haj általános gyengüléséhez vezet, ami törékenységet von maga után.
Fehérjeforrások: diófélék és különböző magok, hüvelyesek (főleg bab és lencse), salátafélék, zöldalga és spirulina, csontlevesek, sovány húsok, halak és szárnyasok, görög joghurt, tojás.
Leginkább abban az esetben érdemes zsírsavakat fogyasztani, ha száraz és törékeny hajtípusunk van. Ekkor ugyanis előfordulhat, hogy a fejbőr nem termel elegendő faggyút a haj természetes táplálásáért és hidratálásáért. Ha viszont zsírsavakat illesztünk az étrendünkbe, segítjük a faggyútermelést, a hajunk pedig hidratáltabb és láthatóan erősebb lesz.
Az esszenciális zsírsavak forrásai: kendermag, lenmag, chiamag, szezámmag, napraforgómag, tökmag, dió, zsíros halak, (tonhal, lazac, makréla, szardínia), olívaolaj, zsíros tejtermékek, salátafélék, avokádó, olívabogyó, kókusz.
Fáradtság, gyengeség, sápadt bőr, töredező körmök, fokozott hajhullás – mind-mind vashiányra utal. Alapvető ásványi anyagról van szó, a hemoglobin képződéséért felel, aminke a feladata test egész területét lefedő oxigénszállítás. A természetes hemoglobin-képződés csökkenésére a sejtek nem megfelelő oxigénellátására kerül sor. Az erre figyelmeztető jelek egyike a hajhullás lehet. A vas többek között hozzájárul a haj sűrűbb és dúsabb megjelenéséhez.
Vasforrás: salátafélék (káposzta, spenót), csalán, pitypang, spirulina, mandula, marhahús, bárányhús, máj, tojás
A sejtek egészségéhez hozzájáruló ásványi anyagok között a cink is szerepel. A sejtmegújulást támogató elem jelentős részt vállal a szövetek növekedésében és megújulásában, így a vitális fejbőr alapját képezi. A cinkhiány korpásodáshoz és korai hajhulláshoz vezethet.
Cinkforrás: diófélék és magvak (főleg a tökmag), salátafélék, bab, lencse, tenger gyümölcsei, étcsokoládé
Különösen a fejbőr tudja értékelni a rendszeres D-vitamin-bevitelt. A modern kutatások kimutatásai alapján ugyanis képes újraindítani a sérült hámsejtek növekedését. Ez természetesen a fejbőrre és a hajsejtekre is vonatkozik, így a D-vitamin képes regenerálni a haj növekedéséért felelős sejteket. Egészséges hajnövekedés a cél? Tegye le voksát a D-vitamin mellett!
D-vitamin-forrás: tojás, zsíros halak, tofu, növényi tejek (pl. szójatej)
A törékeny, száraz, fáradt haj okozója a B-vitamin hiánya is lehet, a szervezetünknek viszont távolról sem csak azért van rá szüksége, hogy szebb hajnak örvendhessünk. A B-vitamin az egészséges haj és bőr alapja is egyben. A B7 vitamin például biotinként ismert, képes regenerálni a hajszálakat, így segít megelőzni a hajhullást. A B12 vitamin hozzájárul a vörösvérsejtek képződéséhez, valamint az egész emberi test oxigénellátásához. A B12 vitamin hiánya gyakran összefügésbe hozható a korai hajhullással. A vitamincsoport alapvető eleme a folsav, amely a sejtmegújulásért felel.
B-vitamin-forrás: szinte minden élelmiszer, főképpen a gyümölcsök, zöldségek, tengeri alga, bab, lencse, magvak, teljes kiőrlésű pékáru
Kivétel a B12 vitamin, amely leginkább az állati eredetű élelmiszerekben fordul elő, mint például a marhahús, a bárányhús, a zsíros halak, tenger gyümölcsei, joghurtok, tejtermékek. A vegetariánusoknak és a vegánoknak más forrásokból szükséges pótolniuk a B12 vitamint.
Az egyszerű víz is rendkívül hasznos. Talán nem ismeretlen az Ön számára, hogy az elegendő mennyiségű folyadék kedvezően hat a bőrünk és a hajunk állapotára. Ha tehát a hajunk a hajápolók segítségével megkapja a külső hidratálást, az még önmagában nem elegendő, a belső hidratáltság ugyanis elengedhetetlen.
Folyadékpótlás forrásai: víz, frissen facsart gyümölcslé, smoothie, leves, tea, kókuszvíz
Szépségenciklopédia: Hajápolás