Önnek is úgy tűnik, hogy az utóbbi időben a natúr kozmetikum megjelölés számos samponon, arckrémen vagy alapozón megjelenik? A kozmetikumok csomagolásán a legkülönfélébb növények díszelegnek, a flakonok színes virágokkal kecsegtetnek és a sokféle formájú zöldlevelek sem hiányoznak róluk. De mit is rejt mindez? Mire gondoljunk, ha meghalljuk a natúr kozmetikumok kifejezést? Valóban jobb, mint más, kevésbé természetes összetételű termékek? Na és mit takarnak a további megjelölések, mint a BIO, az organikus vagy a tanúsított kozmetikumok? A feltett kérdések mindegyikére tudjuk a választ!
Akár népszerű trendekről van szó, akár természetes fejlődési folyamatról vagy csak egy felvett irányzatról, minél tovább, annál több figyelmet kap az, hogy mit fogyasztunk, milyen anyagú ruhákat viselünk és milyen dolgokkal vesszük körbe magunkat. Úgy tűnik, a mesterséges anyagok a háttérbe szorulnak. Szívesebben vásárolunk BIO minősítésű zöldséget, amelyet nem érnek vegyszerek. A 100% pamutanyagban szívesebben alszunk, mint szintetikusban. Továbbá az is érdekel, hogy mit használunk a hajunkra és a bőrünkre. A bőrünk legnagyobb testrészünkként pedig csak a legjobbat érdemli.
Nap mint nap számos kozmetikumot használunk. Na jó, van, aki többet, van, aki kevesebbet. Amire gondolunk: krémek, sminklemosók, szérumok, alapozók, samponok, hajkondicionálók, tusfürdők, testápolók, szappanok, napozótermékek, stb. Így hát érthető módon egyre többet foglalkozunk az összetételükkel. Kétszer ennyiszer nézzük meg a babakozmetikumok összetételét, hiszen a gyermekeinket semmi rossznak nem akarjuk kitenni.
A szépségiparban a figyelem központjába kerül a környezetvédelem. A gyártók újrahasznosítható csomagolásokat részesítenek előnyben, tisztességes kereskedelemből származó alapanyagokat választanak, segítik a helyi mezőgazdaságot, és igyekeznek minimálisra csökkenteni a környezetre gyakorolt hatásukat. A natúr kozmetikumok éppen ennek köszönhetik azt a nagyfokú népszerűségüket, amelyben az utóbbi években részesülnek.
Mi bennük a legjobb? A kókuszzsír, Aloe vera, bambuszvaj, méhpempő mindegyike igazán jó hatású. Hidratálják, regenerálják a bőrt, a hajat, más természetes összetevők pedig gyönyörűen mattítják az arcbőrt, megint mások képesek lassítani a bőröregedés folyamatát. A természet mindezt nagyon jól kitalálta. A tudósok lassan, de biztosan, megtalálják a titok nyitját.
Na de mégis hogyan tájékozódjunk a több ezer termék rengetegében, amelyek a natúr kozmetikumok isteni jellemzőivel illetik magukat? Mégis ki garantálja, hogy a natúr sampon a fürdőszobánkban tényleg csak természetes anyagokat tartalmaz? A szépségápolási felszerelésünket a természet ihlette, így ennek megfelelő természetes kivonatokat tartalmazó hajpakolások, parabénmentes hajkondicionálók és organikus alapozók találhatók benne. Naponta használunk BIO testápoló tejet, vegán tusfürdőt és bőrfiatalító arcszérumot organikus összetevőkkel. Jóhiszeműen megvásároljuk őket, hogy ne érintkezzünk vegyi anyagokkal, de vajon tényleg úgymond tiszták? Mindezt megtudhatjuk az összetevők listájából, és a BIO kozmetikumok minősítő tanúsítványai még ennél is többet elárulnak.
Natúr kozmetikumok. Első látásra igencsak vonzó. Sajnos azonban nem azt jelenti, hogy a termék 100%-ban természetes összetételű. Maga a natúr kozmetikum fogalma nem esik szabályozás alá, így csakis a gyártón áll, hogy él-e a marketing szempontból jól hangzó megjelöléssel. Olykor tényleg azt jelenti, hogy az adott termék kizárólag természetes összetevőket tartalmaz, de vannak esetek, amikor ez csak az összetétel feléről mondható el. Szélsőséges esetekben viszont a termék a vegyi anyagokon kívül csak egy természetes öszetevőt tartalmaz. Hasonló a helyzet a natúr kozmetikumokban használt kivonataokkal és a természet ihlette készítményekkel. Érdemes elolvasni a termékek összetételét, és ha valami nem világos, érdemes utánanézni az interneten.
BIO, tanúsított és organikus kozmetikumok. Ez esetben már másról van szó. Ha a gyártó ezen megjelölések egyikét kívánja alkamazni, alá kell tudnia mindezt támasztani. A BIO, a tanúsított és az organikus kozmetikum megnevezések valójában szinonimák. Ahhoz, hogy egy kozmetikum BIO minősítést kapjon, számos szigorú kritériumnak kell eleget tennie. Ezenfelül az összetétel és a gyártási folyamat ellenőrzésével is jár. Az összetevők ellenőrzött mezőgazdaságokból származnak, és termesztésük során tilos bárminemű vegyi anyagot, vitatott összetevőt alkalmazni, és az állatkísérletek szigorúan tilosak. BIO kozmetikumokkal külön cikkben is foglalkozunk.
Kozmetikumok BIO vagy organikus kivonatokkkal. Valóban, ezeknek a kivonatoknak is eleget kell tenniük a BIO növények termesztésére vonatkozó kritériumoknak. Másrészt ez a megjelölés nem részletezi az összetétel azon részét, amelyeket a termék a BIO minősítésű összetevők mellett tartalmaz.
Vegán kozmetikumok. A vegán kozmetikumok garantálják, hogy a készítmények nem tartalmaznak állati eredetű összetevőt. Az ilyen arckrémben tehát nincs kecsketej, nincsenek benne állati eredetű szálak, de méz és méhpempő sem. Továbbá tiltottak az állatkísérletek is.
Parabénmentes. Szulfátmentes. Szilikonmentes. Ezek az információk azt árulják el az adott készítményről, hogy az említett összetevőt nem tartalmazza. Az összetétel többi részéről viszont ezenkívül semmi nem szól. Ez esetben is érdemes tehát alaposan elolvasni az összetevők listáját. A további kérdéses összetevők kapcsán összeállítottunk egy cikket szulfátok, szilikonok, parabének és egyéb vitatott összetevők a szépségápolási termékekben témában.
A Weleda természetes kozmetikumai a legszigorúbb BIO minősítések követelményeinek is eleget tesznek. A német márka több mint 100 éves történettel bír, célja a test, a lélek és az elme egyensúlyának megteremtése. Abban hisz ugyanis, hogy éppen ez a belső harmónia vezet a tökéletes szépséghez és egyedi minőséghez. A Weleda testápoló és arcápoló kozmetikumok hozzájárulnak a bőr saját regenerálóképességéhez. Közkedveltek a Weleda gyermek kozmetikumai is.
Ismerkedjen meg a francia Courtin-Clarins családdal. Főszerepben ugyanis a szépség iránti szenvedély és a természet tisztelete. A Clarins kozmetikumok örökzöld darabok, immár több mint 70 éve kaphatóak, és a márka mindmáig az alapítók utódjainak a kezében van. A természetes olajok, növényi kivonatok és az egyedi alkalmazási mód olyan natúr kozmetikumokat eredményeznek, amelyeknek a hatása egyszerűen lenyűgöző.
Az olasz Frais Monde ihletője a Földközi-tenger térségének növényvilága. Szippantsa be a helyi illatokat, és élvezze a kényeztető termálvizes kozmetikumok jótékony hatását. A natúr arcápoló, testápoló és hajápoló kozmetikumok mellett a Frais Monde kínálatában finom illatú, népszerű parfümözött olajok is szerepelnek. Ezek a természetes illatszerek nem tartamaznak alkoholt és ideálisak érzékeny bőrre is.
Németországban a natúr kozmetikumok jelenléte nem újkeletű, és az egyik legkeresettebb ilyen márka pedig a Kneipp. Hatékony, növényi alapú, lenyűgöző illatú termékek, amelyek képesek finom illatot teremteni, és privát wellness-élményt nyújtani az otthon kényelmében. Amint kipróbál egy-egy fürdősót, fürdőhabot és fürdőolajat, már csak Kneipp kozmetikumokat fog akarni...
Érezze a francia Provence varázslatos légkörét. Levendulamezők, szalmavirágmezők és rozmaringágyások, amelyek a természet erejét rejtik magukban tápláló, hidratáló és bőrfiatalító hatással. A L’Occitane hajtóereje mindig is a természet iránti szeretet és a növények tökéletes ismerete volt.
A természet mágikus erejét ünnepli a francia NUXE is. A márkanév a nature és a luxe, a luxus és a natúr jelzők ötvözésével jött létre. A készítményekben ugyanis a növényi összetevők legjava található. Érdemes kipróbálni az abszolút bestsellerként ismert isteni illatú Huile Prodigieuse többfunkciós szárazolajat, amely azonnali szépítő hatással van a bőrre és a hajra egyaránt.