A vékony, törékeny, beszakadó, hepehupás, gyenge, durva köröm a leggyakoribb körmöt érintő problémák között szerepel. Lehet, hogy néhányuk az Ön számára is ismerős. Lehet, hogy már töprengett azon párszor, hogy vajon mi állhat a körme siralmas kinézete mögött. Vallja be, ugye, hogy kicsit azért Ön is tehet róla? Hogyan bánik a körmével, miként törődik vele? Ismerős az alábbi rossz szokások némelyike? Ismertetjük a köröm legnagyobb ellenségeit.
A tövig, olykor véresre rágott, hepehupás felületű körömért az onychophagia, tehát a körömrágás felel. Általában gyerekkori rossz szokásnak tekintik, valójában azonban a felnőttek is jelentős számban érintettek. Okozói nagyfokú stressz és a következő nehéz helyzettől való félelmek. A lerágott köröm szörnyű látványt nyújt, ráadásul a körömre telepedő baktériumok és egyéb szennyeződések miatt a körömrágás higiénikusnak sem nevezhető.
Hogyan is lehet ettől a rossz szokástól megszabadulni? Nos, a lakkozott köröm jó megoldás lehet, hiszen a körömlakk nem túl finom, így már vizuálisan is akadályt jelent a fog és a köröm között, ugyanis senki nem ízlelgeti szívesen. Ha pedig profi manikűrről van szó, biztosan sajnálná „lerágni” a ráfordított pénzt. Nem utolsósorban pedig fontos a stresszoldás, ami gyakran vezet körömrágáshoz.
Amint elkezd a körömlakk lepattogni, érdemes rögtön eltávolítani mindegyik körömről, beleértve a még épet is. A nem túl kíméletes eljárással azonban sérülhet a körömágy felső rétege, ami az egész köröm elgyengüléséhez vezethet.
Amint elkezd lepattogzani a körömlakk, fogja a körömlakklemosót, és alaposan távolítsa el körmeiről a körömlakkot. A korai pattogzás elkerülése végett érdemes a színes körömlakkra egy rétegben fedőlakkot felvinni.
A körömágybőr szeret önálló életet élni, és sok esetben meg tudja keseríteni a miénket. Akár harapdáljuk, akár eltávolítjuk a nem kívánt részeket vagy éppen időnként levágjuk, az eredmény seb, vérző nyom, kiszáradt bőr és elfertőződés veszélye.
A problémamentes körömbőrápoláshoz javasolt külön körömágybőr eltávolító készítményt használni (cuticule remover). Előnye, hogy csak az ehalt bőrrészt távolítja el, és nem okoz kárt a körömágyban.
A géllak csodás körmöket eredményez, ráadásul sokáig tart. Talán e két jellemzőjének köszönheti töretlen népszerűségét. A folyamatos géllakkozás azonban elgyengítheti, dehidratálhatja a körmöket és hatására fel is válhat rétegekben. Az UV-lámpa nem kívánt hatásain kívül az erős acetonos körömlakklemosó is káros hatással van a körömre, hiszen a géllakk eltávolításához hosszabb ideig szükséges a körömlakklemosóban tartani. A köröm a fém körömreszelők nem megfelelő használata során is sérülhet.
Mégis hogyan előzhető meg a géllakkfüggés? Ha mégsem hajlandó felhagyni a körme állandó lakkozásával, váltogassa a géllakkot és a klasszkus körömlakkot. Minden manikűrözés előtt használjon azonban tápláló körömbőrápoló olajat vagy krémet.
Akárcsak az előző pontban, itt is érvényes, hogy sokáig meghagyott festett köröm sok körömlakklemosót igényel a körömlakk eltávolításakor. Amikor pedig ez megvan, apró fehér foltok megjelenése jelezheti a köröm dehidratáltságát. A sokáig meghagyott festett köröm különösen a lábkörmöt érinti, hiszen gyakran kevésbé foglalkozunk vele.
A köröm a lábon éppolyan fontos, mint a kézen, ezért itt is érvényes, hogy amikor a körömlakk elkezd lepattogni, következhet is a körömlakklemosó. Tipp: tartson a táskájában kis körömlakklemosó kendőt, hogy a problémát azonnal orvosolni tudja.
Talán már hallotta, hogy a köröm az egészség barométere. Minél jobb az étrend, annál szebb a köröm, a bőr és a haj. Ne engedjen a rántott és zsíros ételek csábításának, kicsit korlátozza a kávé- és az alkoholfogyasztást is.
Koncentráljon a vitaminokban, rostokban, kalciumban és magnéziumban gazdag élelmiszerek fogyasztására. Az elegendő mennyiségű vízfogyasztásról se feledkezzen meg. Ehhez olvassa el a Mit fogyasszunk a hajunk szépségéért? c. cikket, hiszen ugyanez vonatkozik a körömre is. Míg az étrendje alakításával foglalkozik, ápolja körmeit vitamindús készítményekkel, pl. olajokkal.
Nemcsak az üvegnyitót, de sokszor számos más eszközt is helyettesítünk a körmünkkel: műanyagüvegek kinyitásánál használjuk, kulcsot távolítunk el vele a kulcstartóról, eltávolítjuk segítségével a felragasztott címkéket, stb. Nem meglepő tehát, hogy az efféle tevékenységek negatív hatással vannak a körömre.
Mi a megoldás? Nos, próbálja meg kímélni a körmeit, és használjon az adott tevékenységhez szükséges eszközt.
Ha gyakran fordul elő, hogy a körme betörik, leválik és egészében meggyengül, jó esély van rá, hogy a használt tisztítószer a ludas. A mosószerek és a tisztító spray-k nagy veszedelmet jelentenek a bőr és kéz számára. Így a csodás manikűrt is „megtámadhatják”, amelybe egyébként nem kevés időt és/vagy pénzt fektetett.
Szerezzen be stílusos kesztyűt a takarításhoz.
Tudta, hogy a kéz gyorsabban öregszik, mint a test többi része? A legtöbbet dolgoztatjuk, állandóan szem előtt van és a káros környezeti hatásoknak leggyakrabban kitett testrészünk. Gondolunk itt például a napfényre. Ennek ellenére azonban hajlamosak vagyunk elhanyagolni, hiszen ritkán fordul elő, hogy fényvédőt viszünk fel a kézfejünkre, pedig az UV-sugárzás ráncok, pigmentfoltok kialakulásához és korai bőröregedéshez vezet, és ennek következtében a köröm is szenved.
Szerezzen be egy jó minőségű kézkrémet fényvédelemmel, használja naponta többször, masszírozza be a kézfejébe és a körmébe. Igazán szép látványt nyújt majd.
Mi az, ami sosem szexi? A száraz, repedezett kézfej. Ez az az eset, amikor a legdrágább manikűr sem segít. A szép színesre festett körmök ugyanis az egészséges és hidratált kézen mutatnak jól.
Éppen ezért használjon kézkrémet, bárhol is jár. Ez a terméktípus igazán baráti áron kapható, ráadásul utazó kiszerelésben is elérhető. Egyszerű lépés, amely csodákat művel a kézfejjel.