Mit vár el a körömlakkjától? Legyen tartós, mintha csak a körömre szögezték volna. Ne sérüljön a napi teendők ellátása során, bizonyos mértékig legyen rugalmas, ne pattogjon le túl korán és ne váljon le. Ami tehát fontos: erősség, rugalmasság, tartósság. Kissé magas a léc ahhoz képest, hogy egy kis üvegbe zárt színes folyadékról van szó. Talán nem meglepő, hogy a körömlakk vegyi összetevők egész bonyolult keverékéből áll. Vegyük őket sorra.
Az átlátszó alaplakk lényegében már butil-acetátban vagy etil-acetátban feloldott cellulóz-nitrátból előállítható. Amikor a körömre felvitt oldószer elpárolog, a cellulóz-nitrát fényes filmréteget képez a körmön. A legtöbb körömlakk azonban sokkal több összetevőt tartalmaz.
Az oldószereknek köszönhetően (pl. etil-acetát, butil-acetát, alkohol) a körömlakk egyes összetevői úgy keverhetőek össze, hogy közben a textúra egységes maradjon. Korábban mérgező anyagokat alkalmaztak, mint pl. a toluol, a xilol vagy a formaldehid. Ezek már teljesen eltűntek a körömlakkok összetételéből, sőt a legtöbb ilyen potenciális veszélyt jelentő anyag kozmetikai iparban való felhasználását EU rendeletek korlátozzák.
A köröm felületén a sima fényes filmréteg kialakulása az ún. filmogén anyagoknak köszönhető. Ebben leggyakrabban a cellulóz-nitrát játszik szerepet. (Igen, pontosan az az anyag, amely a puskaporban is megtalálható.) Miután felkerül a körömre, az oldószer elpárolog és a cellulóz-nitrát szilárd anyaggá szárad. Így lesz a körömlakk erős és ellenálló, valamint ennek köszönhetően illeszkedik szépen a körömre. Lényegében szinte bármilyen felülethez ekképpen idomul. Éppen ezért nehéz a körömlakkot a különböző felületekről eltávolítani.
Az erősség az egyik dolog, azonban a rugalmasság is nélkülözhetetlen. Erre jók a lágyítószerek. A körömlakkok ezért tartalmaznak gyakran kámfort vagy ftalátokat. Ezek olyan anyagok, amelyek segítenek megelőzni a körömlakk korai lepattogzását és leválását.
A körömlakkok árnyalatának széles színpalettája a legkülönfélébb pigmenteknek köszönhető. A leggyakoribb vegyületeket króm, vas, titán és mangán alkotja. A kék körömlakkokba ultramarin kerül, a pirosakba pedig kármin. Így születik meg a különböző alkalmakra készült sok-sok színárnyalat.
Minek köszönhetőek a különböző effektusok? A csillogó vagy gyöngyházfényű hatást a gyártók porrá zúzott gyöngyökkel, csillámokkal vagy éppen halpikkelyekkel érik el.
A körömlakkokban korábban vagy még ma is használt számos mérgező anyag miatt a gyártók folyamatosan hatalmas nyomásnak vannak kitéve. Az ezen összetevők korlátozására vagy beszüntetésére tett erőfeszítések azonban fokozatosan révbe érnek, és az ezredforduló óta megfigyelhető, hogy a kozmetikai cégóriások kutatják a káros összetevők csökkentésének vagy kiiktatásának a módját.
Az Európai Unió egyébként szigorúan ellenőrzi a kozmetikai termékek összetételét, és a potenciális veszélyt jelentő öszetevők használatát korlátozza vagy teljesen betiltja.
A ma kapható körömlakkok előállítására szigorú szabályok vonatkoznak, és a használatuk semmilyen veszélyt nem jelent. A webshopunkban is számos igazolt és megbízható márka szerepel. Néhány a legnépszerűbbek közül: Gabriella Salvete, Sally Hansen, Rimmel London, Bourjois Paris, Essie. Az ázsiai weboldalakról rendelt termékek összetételére azonban figyelni kell, mivel rájuk az európai uniós szabályozások nem vonatkoznak.