A fényvédelem alapvető fontosságú, ha bőrápolásról beszélünk. Ennek ellenére még mindig elég nagy azok száma, akik egyáltalán nem vagy csak elvétve használnak fényvédő készítményt. Vajon miért? Vannak, akiknek nem tetszik az ilyen termékek állaga, vannak, akiknek az összetétellel akad gondjuk és vannak, akik egyszerűen nem szeretik az illatukat. Manapság már igazán bő kínálat áll előttünk fényvédő készítményekből, így hát az említett kifogások nem helytállók. Vegyük csak sorra a különböző állagú napozótermékeket.
A napozókrém már a fényvédő készítmények hajnala óta jelen van. Az első napozókrémek a 20. század 40-es éveiben jelentek meg. Az egyik ilyen készítmény neve Glacier Cream volt, amelyet a mára már legendásnak számító PIZ BUIN mutatott be néhány évvel azután, hogy a márka alapítója csúnyán leégett hegymászás közben. A napozókrém máig népszerű terméktípus. Sűrűbb az állaga, és különösen az arcra ajánlott. A fényvédőmárkák elkezdtek foglalkozni a különböző bőrtípusok konkrét igényeivel, ezért nemcsak száraz, hanem zsíros, érett, érzékeny és más bőrre is találunk napozóterméket.
Egy másik örökzöld terméktípus a fényvédők világában a naptej. Többnyire 200-400 ml-es flakonban vagy tubusban kapható. Felvitele azonos a hidratáló testápoló tejével. Az alapos elkenés kissé időigényes lehet, azonban a modern testápoló tejek nagyon gyorsan beszívódnak a bőrbe és könnyen kenhetők. Mára már attól sem kell tartani, hogy a felvitt fényvédő kellemetlen zsírréteget hagy maga után vagy tapadni fog tőle a bőr. Ellenkezőleg, a naptejek megadják a bőrnek a kellő nedvességet és hidratálást. A naptej olyan szempontból is jó választás, hogy elég jól el lehet vele találni a bőr védelméhez szükséges mennyiséget. A szakemberek általános ajánlása felnőtteknek kb. fél decinek megfelelő mennyiség.
Az utóbbi évek slágere egyre inkább a könnyű és gyors felvitelt ígérő fényvédő spray. Könnyen kedvenccé válhat, ha sietős a dolgunk vagy a gyerekeink igencsak mozgékonyak. A napozó spray a praktikus szórófejnek köszönhetően a nehezen elérhető helyekre is könnyebben elér. Az állaga általában nem zsíros, nem ragacsos, és nagyon hamar megszárad. Felvitelkor különösen arra ügyeljünk, hogy ne hagyjunk ki véletlenül egy-egy bőrfelületet.
A népszerű napolajok fényvédelmet és bőrápolást ígérnek egyben. Az átlátszó állagú termék könnyen kenhető, és táplálja a bőrt, amely a felvitelt követően puha és vonzón csillogó lesz. Itt említhető a modern száraz napolaj, amely nagyon gyorsan szárad, és nem hagy maga után zsírréteget. Az olajok többnyire számos tápláló aktív összetevőt tartalmaznak, amelyek hatékonyan ápolják a bőrt.
A napozógéleknek valamivel könnyebb az állaguk, mint a krémeknek. Hűsítik és felfrissítik a bőrt.
A napozóhabok is könnyű, hűsítő állagú termékek, amelyek nem nehezítik el a bőrt, és megbízhatóan óvják a káros napsugaraktól.
A szilárdabb textúrájú fényvédő balzsamok és stiftek általában viasz alapúak. Hatékonyan alkalmazhatóak a kisebb, gyakran elfeledett bőrfelületekre is. Gondolunk itt az ajkakra, a fülre, a fejbőrre vagy az orra. Ezek ugyanis azok a bőrterületek, amelyek nagyon gyorsan leégnek. Nyáron kényelmes megoldás a fényvédő stift is, amely szükség szerint bármikor elővehető.
A napozópúder egészen modern jelenség, amely nagyon gyorsan helyet kap a női táskákban... A napozópúder lehet por alapú vagy kompakt, átlátszáó vagy színezett, és a stifthez hasonlóan különösen a kisebb bőrfelületekre alkalmas. Jó szolgálatot tesz, ha a bőr mattítása a cél, könnyen felvihető a fülre, de a fejbőrre is. Finom por állagának köszönhetően a lábfej vagy a kar is egyszerűen óvható a napsugaraktól.
Szívesen használ sűrűbb napozókrémeket? Ez esetben a napozóvaj is kedvére lesz. Természetesen tartalmaz fényvédőt, mindemellett azonban tápláló összetevőkben is bővelkedik, amelyek napozás során gondoskodnak a bőr megfelelő ápolásáról.
Az ún. napozópermetek inkább kiegészítő termékként működnek egyéb fényvédő mellett. Nem tartalmaznak ugyanis fényvédőt, így nem védik a bőrt a káros napsugaraktól. Előnyük az, hogy ragyogóbbá teszik a bőrt, felfrissítik, és vannak, amelyek segítik a barnulást napozás során. Ami fontos, hogy a használatuk mindig más fényvédő készítménnyel együtt történjen.
Az állag típusától függetlenül mindegyik magasabb fényvédő faktorral ellátott készítmény megfelelő védelmet nyújt a bőrnek. Figyeljünk azonban arra, hogy a terméket kellő mennyiségben és rendszeresen használjuk. Ha napon tartózkodunk, kétóránként használjunk napozókrémet, naptejet vagy napolajat. Fürdés után vagy fokozott izzadás esetén gyakrabban ismételjük meg a felvitelt.